Logo Przewdonik Katolicki

Patron dialogu i pojednania z muzułmanami

KAI | 08.09.16r

Ks. Władysław Bukowiński, bohaterski Apostoł Kazachstanu, więzień sowieckich łagrów w niedzielę zostanie błogosławionym.

Ks. Bukowiński to nie tylko Apostoł Kazachstanu ale i jeden z największych polskich świętych, wielki patriota i myślę, że w przyszłości stanie się patronem dialogu i pojednania z muzułmanami oraz zwycięstwa nad terroryzmem i wszelkim religijnym fundamentalizmem - uważa abp. Tomasz Peta, arcybiskup Astany w Kazachstanie. Ks. Władysław Bukowiński, bohaterski Apostoł Kazachstanu, więzień sowieckich łagrów zostanie beatyfikowany 11 września w Karagandzie w Kazachstanie.

Publikujemy tekst wywiadu, jaki z abp. Tomaszem Petą, przeprowadził Krzysztof Tomasik z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
 
Jakie znaczenie dla Kościoła w Kazachstanie ma beatyfikacja sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego?
- Będzie to pierwsza w historii beatyfikacja w Kazachstanie. Św. Jan Paweł II w 2001 r. na Ukrainie wyniósł do chwały ołtarzy dwóch duchownych greckokatolickich męczenników z Kazachstanu, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym w Karagandzie: abp Nikitę Budkę i ks. Aleksjeja Zaryckiego, który był przyjacielem ks. Bukowińskiego. Ks. Bukowiński, który spędził ponad 13 lat w więzieniach i obozach będzie też pierwszym rzymskokatolickim kapłanem, który obok wielu wybitnych księży męczenników i wyznawców zyskał tytuł Apostoła Kazachstanu. Opatrzność Boża chciała aby to właśnie on otrzymał ten tytuł. Wszyscy, którzy z nim pracowali niezwykle go cenili. W tamtych czasach nie było podziałów kapłani służyli wszystkim katolikom i nie tylko.

Jak Ekscelencja scharakteryzowałby sylwetkę błogosławionego?
- Jest to postać niezwykła, która będzie znana nie tylko w krajach, w których żył i pracował: w Polsce, na Ukrainie, Rosji, Kazachstanie, Tadżykistanie i jestem przekonany, że będzie czczony na całym świecie. Porównuje się ks. Bukowińskigo do św. Maksymiliana Kolbe, który pokonał swoją dobrowolną ofiarą, idąc na śmierć za współwięźnia, nazizm i pokazał swoim życiem, że wiara w Boga jest silniejsza niż zbrodniczy system hitlerowski. Tak ks. Władysław Bukowiński na Wschodzie, w Kazachstanie pokazał, że miłość do Boga jest większa niż system ateistyczny i swoją wiarą i ufnością pokonał zbrodniczy system komunistyczny.
Będąc w obozie koncentracyjnym zorganizował udany strajk, kiedy w sąsiednim podobny protest został krwawo stłumiony. Strajk był tak świetnie zorganizowany, że mimo gróźb postulaty więźniów były stopniowo realizowane. Ks. prałat Jan Nowak z Krakowa, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego powiedział mi, że ks. Bukowiński znalazł receptę na terroryzm i ekstremizm islamski a jest nią miłość i przebaczenie. Dzięki niemu żądza zabijania straci w końcu siłę. Przebaczenie i siła miłosierdzia zwycięży zabijanie. Ks. Bukowiński dawał tego przykład w obozie. Cieszył się tak wielkim autorytetem, że przekonał współwięźniów aby w święta chrześcijańskie muzułmanie więcej pracowali od wyznawców Chrystusa i na odwrót. Nie raz muzułmanie prosili go aby mówił im o Bogu i wygłaszał dla nich konferencje. Pokazuje to jaką miał wielką siłę duchową.
Ks. Bukowiński był też wielkim patriotą, o czym choćby świadczy napisana przez niego w obozie historia Polski dla Polaków w Kazachstanie. Jednak wiarę katolicką przedkładał nad miłość do ojczyzny. Rodzina i Kościół katolicki z jego przesłaniem o zbawieniu w Jezusie Chrystusie były dla niego czymś najważniejszym.
Był kapłanem dla wszystkich zesłańców w Kazachstanie, człowiekiem światowym w najlepszym tego słowa znaczeniu i to podkreślmy działał na nieludzkiej ziemi. Zawsze okazywał swój szacunek dla każdego narodu. Był także ojcem duchowym dla Niemców, których było wówczas ok. 1 mln, Ukraińców, Rosjan, Litwinów i innych nacji. Oprócz polskiego znał świetnie: rosyjski, ukraiński, niemiecki i francuski. Ponadto żył kulturą, kochał literaturę, muzykę, jak tylko mógł chodził do teatru i do opery.

Ks. Bukowiński był niezwykle ceniony przez św. Jana Pawła II...
- Jak bardzo był ceniony świadczy choćby to, że podczas wizyty Jana Pawła II w Kazachstanie w 2001 r. papież cały czas w rozmowach z prezydentem, kapłanami i siostrami zakonnymi, podczas Mszy św. w Astanie, przywoływał jego osobę. Powiedział o nim m. in.: „Ks. Władysława Bukowińskiego wielokrotnie spotykałem i zawsze podziwiałem za kapłańską wierność i apostolski zapał. Był szczególnie związany z Karagandą. Pragnę dzisiaj złożyć w imieniu Kościoła hołd zarówno jemu jak i wszystkim zesłańcom”. Można śmiało powiedzieć, że papież Polak był przyjacielem ks. Bukowińskiego. Zawsze podczas jego wizyty w Polsce spotkał się w Krakowie z kard. Karolem Wojtyłą, który namówił go zresztą do pisania wspomnień z Kazachstanu, a które stały się później bestselerem. Ks. Bukowiński to nie tylko Apostoł Kazachstanu ale i jeden z największych polskich świętych, wielki patriota i myślę, że w przyszłości stanie się patronem dialogu i pojednania z muzułmanami oraz zwycięstwa nad terroryzmem i wszelkim religijnym fundamentalizmem.

Jak wygląda kult Apostoła Kazachstanu?
- Opinia o świętości zawsze towarzyszyła ks. Bukowińskiemu. Gdy przybyłem 26 lat temu do Kazachstanu od początku słyszałem świadectwa o jego świętości. Np. jeden z sędziwych Polaków opowiadał mi z zachwytem, wdzięcznością, że zawsze spowiadał go "do korzenia". Jego świętość ludzie nosili i mają w sercach. Po upadku komunizmu wielu z nich domagało się rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Zachęcał do tego ówczesnego arcybiskupa Karagandy, Jana Pawła Lengę także prymas Polski, kard. Józef Glemp w 1992 r. podczas wizyty w Kazachstanie. Niestety wtedy nie można było się tego podjąć. Ale później abp Lenga poprosił w 2006 r. o rozpoczęcie procesu archidiecezję krakowską, której kapłanem był ks. Bukowiński. Procesowi patronował szczególnie kard. Stanisław Dziwisz. Trwał on stosunkowo krótko bo tylko 10 lat, co było też okupione wielkim wysiłkiem ks. prałata Nowaka, tu na miejscu w Kazachstanie oraz postulatora procesu ks. infułata Michała Jagosza w Rzymie.

Proces został zwieńczony uznaniem cudu za wstawiennictwem ks. Bukowińskiego...
- W 2008 r. za przyczyną sługi Bożego ks. Bukowińskiego ks. Mariusz Kowalski z Karagandy został uzdrowiony po wylewie krwi do mózgu. Lekarze nie dawali księdzu większych szans na życie. Po kilku dniach intensywnych modlitw wstawienniczych, m. in. karmelitanek z Karagandy, ks. Mariusz wyszedł zdrowy ze szpitala. Po badaniach w Polsce okazało się, że nie ma żadnego śladu po wylewie. Ponadto w większości parafii mamy księgi próśb i podziękowań za łaski otrzymane przez wstawiennictwo Apostoła Kazachstanu.

Kim jest dla katolików i Kazachów ks. Bukowiński?
- By jego świętość dotarła do wszystkich Kazachów trzeba wykonać jeszcze dużo pracy. Ale jest on na pewno już świętym dla 150 tys. katolików tu żyjących. Podkreślmy, że nasz Kościół jest coraz bardziej międzynarodowy. Nie jest już tylko wspólnotą żyjących tu Polaków, Niemców, Ukraińców i Litwinów ale wielu narodowości. Myślę, że sama beatyfikacja przyczyni się do rozkrzewienia znajomości jego osoby i świętości. Przypomnijmy Kazachstan to kraj, w którym 70 proc. ludności to wyznawcy islamu a ok. 20 proc. to prawosławni. Ważne, że katolicy, mimo, że nieliczni, są lubiani, zauważani i chyba jest to też zasługa ks. Władysława oraz tysięcy męczenników, którzy przelewali krew i łzy na kazachskiej ziemi. Ks. Bukowiński był też patriotą Kazachstanu. Gdy miał możliwość powrotu do Polski to nie skorzystał z tego i poprosił o paszport ówczesnego Związku Radzieckiego, aby pozostać ze swymi wiernymi. Jego miłość do kazachstańskiej ziemi i ludzi na pewno zostanie zauważona przez całe społeczeństwo. Będzie kochany i czczony gdyż zesłany tu wbrew swej woli wybrał Kazachstan za swoją drugą ojczyznę. Przypomnijmy, że rdzenni Kazachowie ogromnie pomogli wszystkim zesłańcom i prześladowanym. Ten okrutnie prześladowany i męczony naród zawsze dzielił się ostatnim kawałkiem chleba.

Kim jest osobiście dla Księdza Arcybiskupa ks. Bukowiński?
- Jest dla mnie wzorem, patronem i pomocnikiem w mojej codziennej posłudze kapłańskiej. Musimy stale na nowo go odkrywać. Myślę, że po beatyfikacji rozpocznie się nowa historia ks. Władysława. Podobnie jak inni święci: Teresa z Kalkuty, Faustyna czy Teresa od Dzieciątka Jezus, ks. Władysław będzie jeszcze bardziej działać będąc w chwale nieba. Jeszcze bardziej poszerzy zapoczątkowaną przez siebie misję w Kazachstanie. Będzie ona promieniować tu i na cały świat. Powtórzmy opinię ks. prałata Nowaka: "Osoba ks. Bukowińskiego jest lekarstwem na terroryzm i fundamentalizm religijny współczesnego świata".

Jak wyglądają przygotowania do beatyfikacji?
- Przygotowania w diecezji Karagandy już się w zasadzie zakończyły. Uroczystości odbędą się w katedrze Matki Bożej Fatimskiej, gdzie znajduje się grób ks. Bukowińskiego. Beatyfikacji dokona prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Spodziewanych jest ponad tysiąc pielgrzymów m. in. z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Litwy, którzy zaniosą "zapach świętości" bł. Bukowińskiego do swoich krajów. Wśród ok. 15 biskupów będą także hierarchowie z Polski: bp Jan Wątroba z Rzeszowa, bp Jan Szkodoń z Krakowa, bp Jerzy Mazur z Ełku i bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki