Logo Przewdonik Katolicki

Wybieramy telewizor

Michał Bondyra
Fot.

Ulubiony serial, transmisja z meczu, fascynująca gra czy bajka by to wszystko oglądać, niezbędny jest odpowiedni telewizor. Tylko jaki?

 

Ulubiony serial, transmisja z meczu, fascynująca gra czy bajka – by to wszystko oglądać, niezbędny jest odpowiedni telewizor. Tylko jaki?

 

Wybór telewizora zaczynamy od określenia jego wielkości. W sypialni czy kuchni odpowiedni będzie odbiornik 14-15-calowy, w pokoju dziecięcym, większej sypialni 21-25-calowy, za to w dużych pokojach 26-29-calowy. Chcąc stworzyć sobie własną salę kinową, można pozwolić sobie na olbrzymy od 32 do 51 cali. Nie mniej ważny jest format ekranu (stosunek jego szerokości do wysokości). Jeśli chcemy skupić się na oglądaniu tylko i wyłącznie kanałów telewizyjnych, wystarczy format 4:3, jeśli chcemy oglądać też filmy na DVD, lepiej używać formatu 16:9.

O zakupie telewizora decyduje też jego typ. Jeśli chcemy mieć odbiornik tani, żywotny, niedrogi w naprawie, przy tym nie mamy większych wymagań, to oparty na kineskopie typ CRT jest idealny. Ma on oczywiście swoje wady; duże gabaryty odbiornika i zniekształcenie geometrii obrazu, ale który ich nie ma.

Miłośnicy filmów i programów, których wzrok szybko się męczy, powinni wybrać telewizor ciekłokrystaliczny LCD. Koneserzy jakości obrazu, dużych rozmiarów, dysponujący przy tym naprawdę sporą gotówką, mogą śmiało wydać swoje „drobne” na telewizor plazmowy PDP. Muszą jednak pamiętać o tym, że obok świetnego kontrastu, będą mieli duży rozmiar pikseli. Telewizor też pożre znacznie więcej prądu i posłuży dużo krócej.

Wydając pieniądze na nowy odbiornik TV, zwróćmy też uwagę na rozdzielczość, kontrast, jasność i czas reakcji. Rozdzielczość to liczba pikseli w poziomie i pionie. Im jest ona większa, tym obraz wyraźniejszy i zawiera więcej szczegółów. Standardowa rozdzielczość kineskopowców to 720x576 (poziom x pion), największa dla plazm i LCD to 1920x1080. Wysoką rozdzielczość (i szczuplejszy portfel) zapewnia system High Definicion, który odczytać mogą ekrany o rozdzielczości 1920 x 1080, 1280 x 720, 1366 x 768 i 1024 x 1024. Obraz wówczas nie ma zniekształceń, odbić i przekłamań na krawędziach konturów. Kontrast to stosunek najjaśniejszej bieli do najciemniejszej czerni. Im jest on większy, tym lepiej. Mierzony jest tylko dla telewizorów plazmowych i LCD, gdzie zdecydowanie najlepszy kontrast mają te pierwsze. Z tym parametrem powiązana jest jasność wyrażona w liczbie kandeli na metr kw. (cd/m2). Im jest ona większa, tym więcej mamy kolorów i szczegółów. Standardem dla LCD jest jasność w przedziale 450 do 600cd/m2. Czas reakcji typowy głównie dla LCD, to szybkość reakcji ekranu na zmieniający się obraz. Parametr ważny jest szczególnie przy dynamicznych transmisjach sportowych i kinie akcji. Im czas reakcji mniejszy, tym lepiej.

To tylko podstawowe parametry, które ułatwią zakup telewizora. Wszystkie one wpływają na jego cenę, która może wahać się od kilkuset nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Myśląc o jakości, myślmy więc też o kieszeni.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki