Diecezja radomska jest inna niż wszystkie; choć istnieje zaledwie 17 lat, miała już trzech ordynariuszy. Każdy z nich miał swoją wizję na funkcjonowanie diecezji. Taką wizję zapewne ma też czwarty - Ksiądz Biskup... Co będzie priorytetem w pasterzowaniu Waszej Ekscelencji?
– Bardzo ważne jest kontynuowanie tego, co już wypracowano w diecezji. Diecezja radomska żyje duchowością dawnej diecezji sandomierskiej, a następnie sandomiersko-radomskiej. Gorliwi duszpasterze pozostawiali zawsze ślad swojej pracy. Niezwykle ważnym aktualnie zadaniem duszpasterskim jest troska o rodziny, aby mogło zrealizować się to, o czym mówił św. Jan Chryzostom: „Uczyń twój dom Kościołem”. Podejmując więc posługę pasterską w diecezji radomskiej, pragnę kontynuować troskę Kościoła o rodzinę. Razem z duszpasterzami chciałbym zatroszczyć się o solidne przygotowanie kandydatów do sakramentu małżeństwa oraz odbudowywanie szacunku dla świętości małżeństwa i świętości życia. Wiem, że bardzo trudną formą pracy duszpasterskiej jest pomoc małżeństwom i rodzinom przeżywającym różnego rodzaju kryzysy.
Pragnę także zapraszać młodzież do odważnego wyznawania wiary oraz do tego, aby w „blasku prawdy” ewangelicznej, mówiąc „tak” Chrystusowi, w wielkiej wspólnocie Kościoła, z uformowanym sumieniem, prawdziwie wolna, zaangażowana w samowychowanie mogła przyjąć współodpowiedzialność za siebie, Kościół i Ojczyznę.
Odpowiadając na poprzednie pytanie, wspomniał Ksiądz Biskup o młodzieży. Znane jest wielkie zaangażowanie w sprawy młodych ludzi. Wasza Ekscelencja o młodzież dba przecież nie tylko w swoich działaniach podejmowanych w ramach struktur Episkopatu Polski. Ma Ksiądz Biskup pomysł, jak pracować z młodymi ludźmi w ramach struktur diecezjalnych?
– Pragnę wspólnie z duszpasterzami zapraszać młodzież do aktywnego uczestnictwa w różnych formach pracy w parafii, na katechezie, w duszpasterstwach, ruchach, stowarzyszeniach i organizacjach katolickich oraz do wspólnego wsłuchiwania się w Słowo Boże tak, aby kształtowało nasze umysły i serca. Niezwykle ważna jest pomoc młodzieży w odkrywaniu potrzeby pogłębionego uczestnictwa w liturgii oraz budowania prawdziwego środowiska chrześcijańskiego. Ważnym obszarem wymagającym ewangelizacji są środowiska młodzieżowe. W środowiskach tych młodzi powinni stać się pierwszymi i bezpośrednimi apostołami młodzieży przez osobistą działalność apostolską w gronie swoich rówieśników. To wielkie zadanie dla ludzi młodych. „Każdemu pokoleniu potrzebni są nowi apostołowie. Macie tu do spełnienia szczególną misję. Wy, młodzi, jesteście pierwszymi apostołami i ewangelizatorami młodzieży” – mówił Jan Paweł II w Orędziu na IV Światowy Dzień Młodzieży. Kształtowanie takich postaw zakłada jednak też wielką współpracę rodziców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy.
Wspomniał Ksiądz Biskup wcześniej też o rodzinie. Wśród wielu obowiązków Księdza Biskupa w Konferencji Episkopatu Polski to właśnie działalność w Radzie ds. Rodziny wydaje się nader istotna. Jaką rodziną ma więc być diecezja radomska, której przewodniczy bp Henryk Tomasik?
– Proszę Pana Boga o głęboką wiarę i ducha odpowiedzialności za Kościół dla wszystkich diecezjan. Modlę się o łaskę wielkiej gorliwości dla duszpasterzy, o dobre przygotowanie młodych do sakramentu małżeństwa, o prawdziwą, pełną odpowiedzialności miłość rodziców oraz o prawdziwy i wzajemny szacunek dla wszystkich osób.
Bp Henryk Tomasik, ur się w 1946 r. w Łukowie. Ukończył WSD im. Benedykta XV w Siedlcach. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1969 roku. Na Wydziale Filozofii KUL uzyskał stopień magistra filozofii, a później tytuł doktora. 35 lat był wykładowcą w siedleckim WSD. Jednocześnie w 1975 roku ks. Henryk Tomasik został ustanowiony duszpasterzem młodzieży akademickiej w Siedlcach, pełniąc tę posługę aż do nominacji biskupiej. 21 listopada 1992 roku został mianowany przez Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej, ze stolicą tytularną Fornos Minore. Sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1993 roku. Był wikariuszem generalnym diecezji siedleckiej oraz dyrektorem Instytutu Teologicznego w Siedlcach. Biskup Tomasik zwany jest „Biskupem, który wierzy w młodzież”, wykorzystując bowiem bogate doświadczenie zdobyte w ciągu wielu lat pracy z młodzieżą w duszpasterstwie akademickim, pełni obecnie w strukturach KEP funkcję przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, jest Krajowym Duszpasterzem Młodzieży, delegatem ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz delegatem ds. Światowych Dni Młodzieży. W Episkopacie Polski jest też członkiem Rady ds. Rodziny. Od wielu lat jest także odpowiedzialny za przygotowanie duchowe i organizacyjne oraz udział polskiej młodzieży w Światowych Dniach Młodzieży, osobiście uczestnicząc w spotkaniach Jana Pawła II z młodzieżą w Manili, Paryżu, Rzymie i Toronto oraz Benedykta XVI w Kolonii i Sydney. 16 października został mianowany biskupem radomskim, uroczysty ingres do katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu miał miejsce 14 listopada br.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













