Logo Przewdonik Katolicki

Idzie grypa ? szczepmy się

Renata Krzyszkowska
Fot.

Zdaniem specjalistów sezon szczepień 2009/2010 będzie w epidemiologii grypy wyjątkowy spodziewany jest wzrost zachorowań na grypę pandemiczną A/H1N1 równolegle z zachorowaniami wywoływanymi wirusami grypy sezonowej.

 

Zdaniem specjalistów sezon szczepień 2009/2010 będzie w epidemiologii grypy wyjątkowy – spodziewany jest wzrost zachorowań na grypę pandemiczną A/H1N1 równolegle z zachorowaniami wywoływanymi wirusami grypy sezonowej.

 

11 czerwca 2009 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii grypy A/H1N1. W obliczu poważnego zagrożenia wzrostem zachorowań na tzw. świńską grypę Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla konieczność kontynuacji programów szczepień przeciw grypie sezonowej i realizacji celów wytyczonych przez WHO w rezolucji z maja 2003 roku. Zobowiązuje ona rządy państw członkowskich do ustalenia docelowych wskaźników szczepień przeciw grypie w grupach zwiększonego ryzyka powikłań pogrypowych.

Najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania powikłaniom grypy są szczepienia profilaktyczne. Naukowcy podkreślają rolę szczepień przeciw grypie sezonowej w celu zapobiegania jednoczesnemu zakażeniu obydwoma typami wirusa grypy (sezonowej i A/H1N1), które mogłoby prowadzić do powstania nowej odmiany wirusa opornej na dostępne obecnie sposoby leczenia.

Polska należy do krajów o najniższym w Europie poziomie szczepień przeciw grypie sezonowej w stosunku do liczby mieszkańców. Coroczne szczepienie przeciw grypie może przynieść wymierne korzyści zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia na tle miażdżycowym. Na podstawie opublikowanych badań stwierdzono, że szczepienie przeciw grypie redukuje umieralność ogólną u osób starszych po 65. roku życia o 50 procent, a umieralność pacjentów po zawale serca aż o 75 procent!

Niestety, w Polsce szczepionki przeciw grypie nie są refundowane nawet dla osób z grup wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych. Niemniej relatywnie niski koszt szczepienia ok. 30-40 zł połączony z jednorazowym epizodem zaszczepienia nie powinien stanowić bariery w szerokim zaszczepieniu populacji przy aktywnym informowaniu pacjentów o takiej możliwości przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Producenci szczepionek przeciw grypie pracują nad przygotowaniem szczepionki  skierowanej przeciw wirusowi wywołującemu tzw. świńską grypę. Na obecnym etapie żaden z producentów szczepionek nie wprowadził do sprzedaży takiej szczepionki. Jak zapowiedziano, będą one w pierwszej kolejności dostępne w krajach, gdzie rządy zakontraktowały odpowiednie dostawy u wybranych producentów w celu zabezpieczenia własnej populacji przed pandemią i jej skutkami. Do takich krajów należy też Polska, ale szczepionka nie znajdzie się w aptekach. Zaszczepione będą jedynie osoby bezwzględnie tego wymagające, jak np. pracownicy służby zdrowia. WHO zapowiada, że szczepionkę przeciw grypie typu A/H1N1 uda się wprowadzić na rynek jesienią tego roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki