Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o misje dla Polonii Zagranicznej

Monika Nowacka
Fot.

Odpowiada: s. Małgorzata Michna MChR

Odpowiada: s. Małgorzata Michna MChR

 

Co jest istotą działalności sióstr Misjonarek Chrystusa Króla?

- Jesteśmy powołane do troski o zbawienie polskich emigrantów. Służymy Polakom rozproszonym po całym świecie. Niesiemy im Chrystusa na obcą ziemię, uczymy cenić polską kulturę, aby mogli zachować swoją tożsamość przy jednoczesnym włączaniu się w nowe środowisko. Często jest też tak, że ludzie poszukują Boga i kontaktu z Kościołem w języku ojczystym, dlatego kwestia sakramentów, katechezy czy Mszy Świętej po polsku jest ważna, zawłaszcza na długotrwałej emigracji.

 

Każda siostra musi się liczyć z koniecznością wyjazdu z Polski?

- Każda z nas jest gotowa do tego, żeby wyjechać, jeśli zajdzie taka potrzeba, ponieważ wiąże się to z charyzmatem naszego zgromadzenia. Zdarza się jednak tak, że jakaś siostra nigdy nie wyjedzie, ponieważ jest potrzebna w Polsce. Nie oznacza to, że nie wypełnia misji zgromadzenia. Każda misjonarka składając śluby wszystkie swoje sprawy, pracę, modlitwę ofiaruje w intencji zbawienia polskich emigrantów. Siostry w Polsce stanowią modlitewne zaplecze dla tych, które pracują bezpośrednio z Polonią w różnych krajach.

 

Co siostry robią na co dzień za granicą?

- Tak naprawdę robimy prawie wszystko co możliwe. Przede wszystkim zależy to od danego kraju i aktualnych potrzeb Polonii. Na pewno inna jest sytuacja polskiej emigracji w Stanach Zjednoczonych, gdzie często całe rodziny już zapuściły korzenie, niż np. we Włoszech czy w Anglii, gdzie obecność Polaków jest często tymczasowa. Najczęściej zajmujemy się pracą z młodzieżą i z dziećmi, prowadząc polskie szkoły i przedszkola. Miejscami naszej pracy są także zakrystia, biuro parafialne, szpitale, domy opieki i media. Polakom na emigracji zagraża odejście od Kościoła, a także zatracenie tożsamości narodowej. Jesteśmy z nimi, by temu zapobiegać.

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki