Czy polskie przepisy prawa dopuszczają możliwość przewożenia zwierząt transportem miejskim?
Ustawa o ochronie zwierząt oraz liczne akty wykonawcze do tej ustawy wprowadziły szczegółowe zasady dotyczące transportu zwierząt. Zgodnie z tymi przepisami dopuszczalne jest przewożenie małych zwierząt w pojazdach transportu miejskiego - w tramwajach, autobusach, w metrze. Jednak transport taki może odbywać się pod warunkiem, że zwierzęta te nie są uciążliwe dla pasażerów i przewożone są w specjalnych koszach, skrzynkach, klatkach. Dodatkowo psy powinny być trzymane na smyczy i mieć założony kaganiec. Każde zwierzę powinno mieć przyczepiony do obroży identyfikator. Właściciel zwierzęcia ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku działania zwierzęcia.
Kiedy pasażerowie lub obsługa mogą żądać opuszczenia pojazdu przez właściciela wraz ze zwierzęciem?
Jeżeli zwierzę zachowuje się agresywnie i stwarza zagrożenie dla innych pasażerów, a także ich mienia, wówczas właściciel jest zobowiązany opuścić pojazd wraz z przewożonym zwierzęciem. Ponadto, jeżeli właściciel zwierzęcia trzyma je na miejscu przeznaczonym do siedzenia dla pasażerów, tak, że utrudnia to korzystanie z pojazdu oraz nie ma nad zwierzęciem nadzoru, wtedy również musi liczyć się z opuszczeniem pojazdu.
Czy można przewozić zwierzęta pociągiem?
Jest to możliwe pod pewnymi warunkami. Zwierzęta muszą posiadać książeczkę zdrowia z ważnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz ważny bilet. Ponadto zwierzę musi być trzymane na smyczy, w kagańcu lub w specjalnej klatce i nie może przebywać na miejscu siedzącym. Właściciel zwierzęcia odpowiada za stan sanitarny miejsca, w którym przewozi czworonoga oraz dba o to, aby zwierzę nie zakłócało spokoju i ciszy. Niepełnoletni nie mogą przewozić zwierząt, a dorośli tylko jedno zwierzę.
Jakie przepisy prawne regulują transport zwierząt samolotem lub drogą wodną?
Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowych zasad i warunków transportu zwierząt reguluje przewóz zwierząt różnymi środkami transportu. Między innymi rozporządzenie reguluje kwestie związane z zapewnieniem bezpiecznych warunków przewozu zwierząt, czasem transportu oraz określa zasady postępowania w razie choroby zwierząt podczas transportu.