Logo Przewdonik Katolicki

Muzyka z najwyższej półki

Marcin Jarzembowski
Fot.

Chór Vincentinum, działający przy bydgoskiej parafii św. Wincentego á Paulo, obchodził 80-lecie swojej działalności. Jak mówią śpiewacy, jego powstanie było podyktowane chęcią stworzenia przez Księży Misjonarzy zespołu, który uświetniałby liturgię w nowo budującym się kościele.

Chór, który powstał w 1928 roku, ubogacał wszystkie uroczystości w bydgoskiej bazylice oraz koncertował w świątyniach na terenie całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

 
Pochylenie się nad przeszłością

W 1937 roku wspólnota śpiewaków przystąpiła do Stowarzyszenia Chórów Kościelnych. Natomiast w 1941 roku gestapo zamknęło świątynię dla kultu religijnego, co przerwało działalność chóru do 1945 roku. „Osiemdziesiąt lat to prawie całe dzieje tej wspólnoty parafialnej. Myślę, że jest to wielki jubileusz, który wzywa nas do wdzięczności, a jednocześnie do pochylenia się nad historią oraz społecznością, którą tworzymy” – powiedział proboszcz parafii św. Wincentego á Paulo oraz obecny opiekun Chóru Vincentinum ks. Marek Bednarek.

Wysoki poziom artystyczny Chór Vincentinum zawdzięcza dyrygentom i misjonarskim duszpasterzom, zwłaszcza proboszczom i opiekunom, którzy na przestrzeni lat jego istnienia zainteresowani byli śpiewem chóralnym. Przez osiemdziesiąt lat chór prowadziło dziewięciu dyrygentów i organistów. Opiekę duszpasterską sprawowało aż dwudziestu kapłanów. Punktem centralnym i dziękczynnym była Msza św. w bydgoskiej bazylice. Jak dodał jej proboszcz, sprawdza się stare powiedzenie, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. „Te słowa w sposób szczególny powinniśmy sobie zapamiętać. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy w kościołach czasem trudno otworzyć nam buzię, aby zaśpiewać pieśni na chwałę Pana Boga” – stwierdził ks. Marek Bednarek.

 
W czołówce chórów

Od 1 września 1965 roku pracę organisty i dyrygenta podjął Henryk Nawotka, który z wielkim mozołem zaczął pracować nad podniesieniem prestiżu chóru, wcielając do repertuaru nowe utwory wielkich mistrzów, jak i swoje. Wtedy powstały m.in.: „Kantata ku czci św. Wincentego a Paulo”, „Droga do serc”, „Znak wielki”, „ Pokropisz mnie Panie”, „Msza polska 5-głosowa” i inne. W tym okresie chór wystąpił podczas „Tygodnia Modlitwy Soborowej”, któremu przewodniczył Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła. W związku z przejściem na emeryturę, nowym dyrygentem w 2007 roku został Dariusz Rynkowski.

W dziejach Bydgoszczy chór odgrywał wyjątkową rolę. Jest to czołowy zespół wokalny regionu. Śpiewają w nim osoby pochodzące różnych wspólnot parafialnych na terenie całego miasta.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki