Logo Przewdonik Katolicki

Historia zapisana w "Przewodniku"

Adam Suwart
Fot.

Rok 2009 przejdzie zapewne do historii pod znakiem świętowania wielkich rocznic: pierwszego roku polskiej niepodległości po 123 latach zaborów i 20-lecia odzyskania wolności po upadku komunizmu. Podobnie odświętna atmosfera towarzyszyła Polakom w 1929 roku, co odnotowują archiwalne numery Przewodnika Katolickiego z tamtego czasu.


Rok 2009 przejdzie zapewne do historii pod znakiem świętowania wielkich rocznic: pierwszego roku polskiej niepodległości po 123 latach zaborów i 20-lecia odzyskania wolności po upadku komunizmu. Podobnie odświętna atmosfera towarzyszyła Polakom w 1929 roku, co odnotowują archiwalne numery „Przewodnika Katolickiego” z tamtego czasu.

 

 

W 1929 roku „Przewodnik Katolicki” był bodaj najpoczytniejszą gazetą katolicką w Rzeczypospolitej i rozchodził się w średnim nakładzie ponad 160 tysięcy egzemplarzy tygodniowo! Docierał do czytelnika od Poznania na zachodzie, do Wilna i Kołomyi na wschodnich rubieżach ówczesnej Polski. Rocznik 1929 szczególnie akcentował 10-lecie odzyskanej niepodległości, oferując czytelnikowi relacje z ważnych, odświętnych wydarzeń, ale i codziennej pracy dla ojczyzny; prezentował życie Polaków w miastach i na wsi, ale też dokonania Polonii, której opiekunem był właściciel „Przewodnika”, Prymas Polski August Hlond. Gazeta komentowała nie tylko sprawy kościelne, ale też politykę, zarówno wewnętrzną, jak i zagraniczną. Dziś te stare pożółkłe tygodniki są piękną pamiątką patriotyzmu ówczesnych Polaków.

 


 


 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki