Logo Przewdonik Katolicki

Nadzwyczajni szafarze

Szymon Puchalski
Fot.

Kto może zostać nadzwyczajnym szafarzem? Według postanowienia Episkopatu Polski nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej może zostać mężczyzna między 35 a 65 rokiem życia, który posiada minimum średnie wykształcenie. Zdarza się, że poszczególni biskupi mianują kobiety. Są to siostry zakonne do posługi w danym zgromadzeniu, lecz są to tylko wyjątki. Szafarz musi także...

Kto może zostać nadzwyczajnym szafarzem?

Według postanowienia Episkopatu Polski nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej może zostać mężczyzna między 35 a 65 rokiem życia, który posiada minimum średnie wykształcenie. Zdarza się, że poszczególni biskupi mianują kobiety. Są to siostry zakonne do posługi w danym zgromadzeniu, lecz są to tylko wyjątki. Szafarz musi także wyróżniać się pobożnością i cieszyć się dobrą opinią wśród duchownych i oczywiście wiernych. Taki kandydat wskazany przez księdza proboszcza uczęszcza na specjalny kurs, na którym uczy się podstawowych informacji na temat Kościoła, liturgii, a także swojej przyszłej posługi nadzwyczajnego szafarza. Kurs taki kończy się egzaminem i złożeniem przyrzeczenia biskupowi, który powołuje szafarza zazwyczaj na okres jednego roku do posługi w swojej diecezji. Po tym czasie szafarz odbywa rekolekcje, po których jego misja może zostać przedłużona o kolejny rok.

 

Na czym polega posługa nadzwyczajnego szafarza?

Szafarze powołani są przede wszystkim do udzielania Komunii Świętej chorym i niepełnosprawnym. Nawiedzamy więc te osoby, które pragną przyjąć Chrystusa w Eucharystii, lecz nie mogą przyjść do kościoła na mszę świętą. Pomagamy także w udzielaniu Komunii Świętej podczas mszy świętych w naszych parafiach. Osobiście pomagam także kapelanowi w szpitalu.

W wyjątkowych sytuacjach nadzwyczajny szafarz może poprowadzić nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, przy czym nie może udzielić błogosławieństwa.

 

Jak wygląda uczestnictwo szafarza podczas mszy świętej?

Szafarz powinien uczestniczyć we mszy w prezbiterium ubrany w albę. Jeżeli istnieje taka potrzeba powinien pomóc księdzu w udzielaniu Komunii Świętej. Nadzwyczajny szafarz powinien także przyjąć komunię świętą pod dwoma postaciami.

 

Jak ludzie reagują, gdy komunii udziela im nadzwyczajny szafarz?

Bardzo różnie. U mnie w parafii szafarze posługują już 16 lat, dlatego większość osób jest już przyzwyczajona. Zdarzają się jednak jeszcze osoby, które „uciekają do księdza”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki