Logo Przewdonik Katolicki

Powiedzieć "nie" szefowi

Hubert Kubica
Fot.

Jeżeli szef dziennika goniącego za sensacją z liczącego siedemset stron dokumentu naszego Synodu każe wybrać jedno zdanie i opatrzyć je medialnym tytułem, to dziennikarz powinien powiedzieć nie mówił ks. dr Paweł Deskur, przewodniczący Sekretariatu 69. Synodu Archidiecezji Poznańskiej podczas spotkania z dziennikarzami. Tematem...

– Jeżeli szef dziennika „goniącego” za sensacją z liczącego siedemset stron dokumentu naszego Synodu każe wybrać jedno zdanie i opatrzyć je „medialnym” tytułem, to dziennikarz powinien powiedzieć „nie” – mówił ks. dr Paweł Deskur, przewodniczący Sekretariatu 69. Synodu Archidiecezji Poznańskiej podczas spotkania z dziennikarzami.

Tematem spotkania, które zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, było omówienie „wskazań i oczekiwań 69. Synodu Archidiecezji Poznańskiej w stosunku do katolików świeckich, w tym ludzi mediów”.

Formacja duchowa
Zdaniem ks. Deskura każdy dziennikarz potrzebuje odpowiedniej wiedzy religijnej oraz właściwej formacji duchowej i intelektualnej. Powołał się on przy tym na słowa poznańskiego metropolity, który 3 stycznia podczas spotkania opłatkowego z pracownikami mediów mówił m.in., że „sytuacja dziennikarza katolickiego jest o wiele trudniejsza niż kogokolwiek. Tu bowiem nie wystarczą zbożne intencje, ale potrzebny jest warsztat doskonalszy i wiedza pełniejsza”.

Zmiany są konieczne
Przedstawiając kwestię „oczekiwania” Kościoła poznańskiego wobec katolików świeckich, ks. Deskur wymienił m.in. następujące sprawy: podejmowanie dialogu z ludźmi, którzy odchodzą od Kościoła, docieranie do wiernych świeckich z informacją o Kościele (przez otaczanie ich formacją duchową, intelektualną i apostolską) oraz działalność ruchów i organizacji, której brakuje w parafiach wiejskich.

Wskazał również na cały szereg spraw, które znalazły się na siedmiuset stronach dokumentów synodalnych. Ich promulgowanie przez abp. Stanisława Gądeckiego ma nastąpić w tym roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki