Logo Przewdonik Katolicki

Malowane sacrum

Marcin Jarzembowski
Fot.

Ponad siedemset prac napłynęło na kolejną edycję konkursu Kościoły Bydgoszczy. Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych. Jury wybrało ponad siedemdziesiąt wizerunków świątyń, które zostały zaprezentowane na specjalnym wernisażu w Kawiarni Artystycznej Węgliszek. W kategorii wiekowej 7-11 lat pierwsze miejsce zdobył Jędrzej Kopiszka ze Szkoły...

Ponad siedemset prac napłynęło na kolejną edycję konkursu „Kościoły Bydgoszczy”. Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych. Jury wybrało ponad siedemdziesiąt wizerunków świątyń, które zostały zaprezentowane na specjalnym wernisażu w Kawiarni Artystycznej „Węgliszek”.

W kategorii wiekowej 7-11 lat pierwsze miejsce zdobył Jędrzej Kopiszka ze Szkoły Podstawowej nr 64. W kategorii wiekowej 12-15 lat jury nie przyznało pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Każdy z laureatów otrzymał równorzędną nagrodę.

Głód artystyczny
Organizatorem konkursu był Miejski Ośrodek Kultury. To jedyny konkurs dotyczący architektury sakralnej Bydgoszczy. – W dziecięcych pracach pojawiły się świątynie współczesne oraz cenne zabytki. Była również architektura w postaci ołtarzy czy witraży – powiedział szef MOK-u Marek Stankiewicz.

Podstawowym celem konkursu jest przybliżenie dzieciom i młodzieży miejsc, które są związane z religią, historią oraz ojczyzną. – Dzieje naszego państwa są bardzo mocno związane z historią Kościoła. Konkurs celowo odbywa się raz na dwa lata – po to, aby wzbudzić w uczestnikach pewien głód artystyczny. Efektem są coraz piękniejsze prace, począwszy od ołówka, a kończąc na tych, które są wykonane akwarelą czy farbą plakatową i akrylową – dodał Marek Stankiewicz.

W tym roku prace zostały wykonane przez domy kultury, szkoły oraz osoby indywidualne. Dzieci najczęściej malowały kościół klarysek, bazylikę oraz katedrę. – To są ikony naszego miasta. Pojawiały się również lokalne świątynie, w zależności od tego, z jakiego osiedla napływały prace. Kiedy jestem przy danym kościele, próbuję te dzieła porównać z oryginałem. Jestem pełen podziwu dla młodych artystów, że potrafią oddać piękno tych miejsc – zakończył Stankiewicz.

Przekrój temperamentów
Jury, które wyłoniło najlepsze prace, składało się z artystów plastyków. Jak podkreślił przewodniczący, Leszek Goldyszewicz, poziom konkursu wciąż wzrasta. – Widać, że zarówno uczniowie, jak i prowadzący dbają o to, by prace mogły zaistnieć w szerszym gronie odbiorców. Najpiękniejsze jest to, że dzieci i młodzież chcą pokazać swoją wrażliwość plastyczną w sensie kolorów i formy. W poszczególnych pracach widać przekrój temperamentów. Uczestnicy chcą niejako wyrażać siebie, swoją osobowość – podkreślił juror.

Patronat honorowy nad konkursem „Kościoły Bydgoszczy” objęli prezydent miasta Konstanty Dombrowicz oraz ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa, którego podczas uroczystości rozdania nagród reprezentował ks. prałat Romuald Biniak. – Bardzo często jest tak, że uczestnicy konkursu zauważają najstarsze zabytki Bydgoszczy. Pragnąłbym, aby poprzez te zmagania potrafili zaakceptować swój kościół, do którego uczęszczają. Liczę na to, że świątynie, które obecnie są w budowie, staną się kiedyś żywymi perłami dla tych, którzy będą z nich korzystali. Taki konkurs na pewno może się do tego przyczynić – podkreślił kapłan.

Prace można podziwiać w kawiarni na Starym Rynku. Zwyczajem konkursu jest również to, że nagradzane prace trafiają później na aukcje charytatywne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki