Logo Przewdonik Katolicki

Mało znane POChP

Renata Krzyszkowska, PK
Fot.

90 proc. ludzi palących nałogowo papierosy prędzej czy później zachoruje na POChP, czyli Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Choroba jest uleczalna tylko w początkowym okresie swego rozwoju, pod warunkiem że palacz zerwie z nałogiem. Bez tego choroba postępuje, co objawia się m.in. uszkodzeniem płuc i nasilającymi się dusznościami. W ostatniej fazie choroby nie można już normalnie...

90 proc. ludzi palących nałogowo papierosy prędzej czy później zachoruje na POChP, czyli Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Choroba jest uleczalna tylko w początkowym okresie swego rozwoju, pod warunkiem że palacz zerwie z nałogiem. Bez tego choroba postępuje, co objawia się m.in. uszkodzeniem płuc i nasilającymi się dusznościami. W ostatniej fazie choroby nie można już normalnie funkcjonować, duszności uniemożliwiają najmniejszy wysiłek. Ciężka niewydolność oddechowa prowadzi do niewydolności krążenia, przedwczesnego inwalidztwa i śmierci. Mimo powszechności schorzenia, społeczna świadomość zagrożenia jest bardzo mała.

Prof. Jan Zieliński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie opracował krótki, wstępny test diagnozujący chorobę. Składa się on z pięciu pytań:

1. Czy często się przeziębiasz, szczególnie w zimnych porach roku i masz wtedy „wilgotny kaszel”?
2. Czy pracujesz w zapylonym lub zadymionym pomieszczeniu?
3. Czy odczuwasz brak tchu (duszność), wchodząc na drugie piętro?
4. Czy palisz papierosy?
5. Czy ukończyłeś 40 lat?

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na przynajmniej dwa z wymienionych wyżej pytań, powinieneś zgłosić się do lekarza, bo możesz być zagrożony lub być chory na POChP.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki