Logo Przewdonik Katolicki

Uczniowie Jana Pawła II

Błażej Tobolski
Fot.

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole to jedyny pomnik Papieża na terenie gminy. Posiadanie jednak takiego patrona to dla szkoły z pewnością nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie. Ten papieski pomnik w Ryczywole stanowi nie tylko dowód uznania i pamięci dla tego wielkiego Polaka. Zarówno bowiem szkoła, jak i działające przy niej Stowarzyszenie Przyjaciół Gimnazjum przyczyniają...

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole to jedyny pomnik Papieża na terenie gminy. Posiadanie jednak takiego patrona to dla szkoły z pewnością nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie.

Ten papieski „pomnik” w Ryczywole stanowi nie tylko dowód uznania i pamięci dla tego wielkiego Polaka. Zarówno bowiem szkoła, jak i działające przy niej Stowarzyszenie Przyjaciół Gimnazjum przyczyniają się do przekazywania następnym pokoleniom dziedzictwa, które pozostawił nam Ojciec Święty.

Coraz bardziej być człowiekiem
Gimnazjum w Ryczywole imię Jana Pawła II otrzymało uroczyście jeszcze za życia Papieża 18 maja 2002 r., w dniu jego 82. urodzin. – Mottem naszej szkoły są słowa papieskie: „W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem, o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał. Aby więc poprzez wszystko co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być, nie tylko z drugimi, ale i dla drugich” – mówi Henryk Szrama, dyrektor szkoły. – Na nich również oparty jest jej program wychowawczy; w ich duchu pragniemy wychowywać i kształtować nowe pokolenia Polaków. Natomiast sama osoba naszego patrona może stanowić wzór człowieczeństwa, godny naśladowania przez wszystkich uczniów, także tych niewierzących – wyjaśnia dyrektor.


Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole

Poznawać i naśladować
W maju zeszłego roku powstało również Stowarzyszenie Przyjaciół Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole. – Zadaniem całego stowarzyszenia oraz każdego z jego członków osobno, jest zarówno poznawanie i zgłębianie nauki Jana Pawła II, jak i naśladowanie jego życia i pracy, propagowanie jego myśli. Naszymi inicjatywami, w które włącza się młodzież, wspieramy również szkołę, m.in. działające tam kółko teatralne, pamiętamy bowiem, jak ważny był teatr w życiu Karola Wojtyły. Zresztą absolwenci gimnazjum, chcąc dalej rozwijać swoje zainteresowania, utworzyli grupę teatralną pod patronatem stowarzyszenia – tłumaczy ks. kanonik Bolesław Jarosz, prezes stowarzyszenia. Wśród licznych form działalności wymienianych przez ks. prezesa jest pomoc charytatywna niesiona osobom potrzebującym, zarówno w gminie, jak i poza nią, bowiem szkoła i stowarzyszenie współpracują z domem dziecka w Szamotułach prowadzonym przez siostry franciszkanki Rodziny Maryi. – Zabiegamy także o kultywowanie tradycji i historii, zwłaszcza tej regionalnej, związanej z tzw. małą ojczyzną, kompletujemy bibliotekę, dostępną dla wszystkich, w której znajdą się docelowo wszystkie dzieła papieskie. Będziemy się starali nawiązać również bliższą współpracę z innymi szkołami w Polsce noszącymi to samo imię, w celu wymiany doświadczeń i uczestniczenia we wspólnie organizowanych przedsięwzięciach – zapewnia ks. Bolesław.

Więcej o działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole na stronie www.gimnazjum-ryczywol.home.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki