Logo Przewdonik Katolicki

Państwo wymaga modlitwy

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Bydgoszczy zorganizowano spotkanie ewangelizacyjne z Terry Bork. Znana Amerykanka zasłynęła z wprowadzania patroli modlitewnych oraz dnia modlitwy za państwo, który jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych jako dzień wolny. Do grodu nad Brdą została zaproszona przez Odnowę w Duchu Świętym. Terry Bork jest aktywnym członkiem Kościoła katolickiego na przedmieściach Waszyngtonu....

W Bydgoszczy zorganizowano spotkanie ewangelizacyjne z Terry Bork. Znana Amerykanka zasłynęła z wprowadzania „patroli modlitewnych” oraz dnia modlitwy za państwo, który jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych jako dzień wolny. Do grodu nad Brdą została zaproszona przez Odnowę w Duchu Świętym.

Terry Bork jest aktywnym członkiem Kościoła katolickiego na przedmieściach Waszyngtonu. Przez sześć lat była prezesem Archidiecezjalnego Komitetu Legionu Maryi.

Modlitwa zwycięży
Bork przez trzydzieści lat odmawiała modlitwę wstawienniczą za Polskę oraz kraje Europy Wschodniej. – Modlę się za różne narody. Dowiedziałam się, że na waszej ziemi zginęło wielu Żydów i Polaków. Otrzymałam znak od Boga, że muszę modlić się za wasz kraj. Moja modlitwa rozpoczęła się od czytania Pisma Świętego, w którym Bóg powołuje każdego z nas do modlitwy za państwa – powiedziała.

Bork zasłynęła z walki o dzień wolny w Stanach Zjednoczonych, który ma być poświęcony na modlitwę za kraj i rządzących. – Nasze starania rozpoczęliśmy za prezydentury Harry’ego Trumana. Ten dzień stał się rzeczywistością, kiedy Stanami Zjednoczonymi rządził Ronald Reagan. I tak zawsze 4 maja głowa państwa wydaje specjalną proklamację, określając to jako Narodowy Dzień Modlitwy – dodała. Terry Bork jest również pomysłodawczynią „patroli modlitewnych”. – Ta modlitwa jest konieczna. Pan Bóg wzywa nas do tego, abyśmy modlili się za ważne instytucje i ich przywódców. W Polsce również jest to konieczne. Przyjechałam tutaj, aby wzywać wiernych, by o tym nie zapominali – stwierdziła.

Przystępując do „modlitewnego spaceru-patrolu”, uczestnicy wybierają miejsce, do którego za chwilę się udadzą. Nie omijają centrów handlowych, gdzie proszą, by kupujący nie ulegali konsumpcjonizmowi. Obchodzą dokoła stadiony piłkarskie, prosząc o spokojne i bezpieczne rozgrywanie meczów. Nic ich nie zdradza – modlitwę odmawiają w swoim sercu. Po powrocie do kościoła opowiadają, czego doświadczyli.

Pogłębiać świadomość odpowiedzialności
Bork w Polsce gościła szósty raz. Do tej pory spotkała się z wieloma burmistrzami i samorządowcami. Wszędzie jest przyjmowana bardzo ciepło. – Ciągle próbujemy usłyszeć od Boga, o co mamy się modlić. Pokładamy także wielką nadzieję w młodych, którzy będą przyszłymi przywódcami. Należy ich zapalić miłością, ponieważ tylko Bóg może wnieść prawość w każdy naród – zakończyła.

Zdaniem bydgoskiego diecezjalnego koordynatora Odnowy w Duchu Świętym, spotkanie pokazało, że cele modlitewne dla całego świata powinny być takie same. – W mojej pamięci zapisały się słowa, że jeżeli ktoś trwa na modlitwie pomimo tłumu przeciwników, jest w większości, bo pomaga mu sam Bóg. To spotkanie jest wymownym znakiem. W dniu, kiedy rozwiązuje się parlament, przyjeżdża do nas wielka osoba, która mówi o potrzebie modlitwy za państwo – powiedział ks. Janusz Tomczak.

Terry Bork urodziła się w Teksasie. W przeszłości pracowała dla rządu amerykańskiego. Tam poznała męża. Wspólnie wychowali czworo dzieci. Jest aktywna w lokalnej i międzynarodowej polityce. Pracuje jako wolontariuszka w Białym Domu. Jest znana jako kobieta modlitwy w kołach katolickich i ekumenicznych. Służy w organizacji amerykańskiej dla misji światowych. Miała okazję spotkać się z George’em Bushem oraz Janem Pawłem II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki