Logo Przewdonik Katolicki

Festiwal: 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień 2007"

Natalia Budzyńska
Fot.

50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień 2007 21.09. 29.09. Warszawa Jubileuszowa edycja największego festiwalu w Polsce poświęconego muzyce współczesnej zapowiada się ciekawie oczywiście dla kogoś, kto nie boi się eksperymentów i jest otwarty na nowe doznania i rozwiązania estetyczne. Od samego początku, od 1956 roku, charakterystyczna...

50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień 2007”
21.09. – 29.09. Warszawa


Jubileuszowa edycja największego festiwalu w Polsce poświęconego muzyce współczesnej zapowiada się ciekawie – oczywiście dla kogoś, kto nie boi się eksperymentów i jest otwarty na nowe doznania i rozwiązania estetyczne. Od samego początku, od 1956 roku, charakterystyczna dla warszawskiego festiwalu jest obecność modernistycznych nurtów w muzyce i niewiele tu można posłuchać muzyki, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Czy więc jest to festiwal dla nowoczesnych dziwaków? Na pewno nie. Każdy meloman może tu znaleźć coś dla siebie, bo obok eksperymentalnych dźwięków elektronicznych znajdzie przekonujące wykonania kompozycji czerpiących z tradycji.

Tematem tegorocznego festiwalu jest sama „Warszawska Jesień”. 27 września na Zamku Królewskim będzie miała miejsce uroczystość jubileuszowa, Dorota Szwarcman będzie promować książkę „Czas Warszawskich Jesieni. O muzyce polskiej lat 1945-2007”, powstało również DVD „50 lat WJ”.

Podczas festiwalowych dni będzie można usłyszeć ponad dwadzieścia światowych premier – w większości będą to utwory zamówione specjalnie na jubileuszową okazję. Wystąpią zespoły prezentujące najwyższy światowy poziom, jak: Ensemble Mosaik z Berlina, Israel Contemporary Players, Megaron Orchestra z Aten, Elision Ensemble z Australii, Klangforum Wien. Oprócz koncertów w Sali Filharmonii Narodowej czy w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbędą się koncerty np. w hali EXPO XXI. Orkiestra będzie rozmieszczona wśród publiczności. Usłyszeć będzie można wiele nowoczesnych, między innymi elektronicznych, dźwięków. Oprócz tego odbędą się jeszcze cztery koncerty symfoniczne, w tym między innymi w wykonaniu znakomitej orkiestry radiowej SWR Baden-Baden und Freiburg, która specjalizuje się w nowej muzyce. Podczas koncertu finałowego melomani usłyszą dwa wielkie dzieła wokalno-instrumentalne – „Zmartwychwstanie” Sofii Gubajduliny i „Jutrznię II” Krzysztofa Pendereckiego. Festiwalowi towarzyszy ponad dwadzieścia imprez kulturalnych, spotkania z kompozytorami, spektakle, wystawy, konferencje.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki