Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: Błogosławiony o. Stanisław Papczyński

Stanisław Zasada
Fot.

Z udziałem prawie stu tysięcy wiernych, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 16 września w sanktuarium Maryjnym w Licheniu odbyły się uroczystości beatyfikacyjne założyciela zgromadzenia księży marianów o. Stanisława Papczyńskiego. Mszę św. przy ołtarzu, zbudowanym na stopniach bazyliki, odprawił w imieniu Papieża watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone w koncelebrze...

Z udziałem prawie stu tysięcy wiernych, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 16 września w sanktuarium Maryjnym w Licheniu odbyły się uroczystości beatyfikacyjne założyciela zgromadzenia księży marianów o. Stanisława Papczyńskiego.

Mszę św. przy ołtarzu, zbudowanym na stopniach bazyliki, odprawił w imieniu Papieża watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone w koncelebrze ze 120 kardynałami, arcybiskupami, biskupami i księżmi z kraju i zagranicy.

„Naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd Czcigodnemu Słudze Bożemu Stanisławowi Papczyńskiemu, który poświęcił się modlitwie za zmarłych i nauczaniu ludu chrześcijańskiego, przysługiwał tytuł błogosławionego” – odczytał kard. Bertone po łacinie uroczystą formułę beatyfikacyjną, podpisaną przez Benedykta XVI.

Na język polski tekst przetłumaczył wiernym biskup włocławski Wiesław Mering. Prośbę o włączenie w poczet błogosławionych o. Papczyńskiego skierował do kard. Bertone metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Ogłoszenie o. Papczyńskiego błogosławionym wierni przyjęli brawami. Na frontonie bazyliki odsłonięto dużych rozmiarów portret beatyfikacyjny założyciela marianów. W uroczystej procesji, złożonej z kilkunastu osób reprezentujących kraje, w których pracują marianie, poniesiono do ołtarza relikwiarz z relikwiami błogosławionego.

W procesji z relikwiami podążał wraz z rodzicami pochodzący z diecezji ełckiej sześcioletni chłopiec. Jego uzdrowienie w łonie matki – po tym, jak lekarze uznali wcześniej płód za martwy – uznano za cud dokonany za wstawiennictwem o. Papczyńskiego.

Wyniesionego na ołtarze założyciela marianów, który należał do najwybitniejszych polskich duchownych swojej epoki, kard. Bertone nazwał w homilii „autentycznym przyjacielem Chrystusa i Jego niestrudzonym apostołem”.

Dzięki telebimom wierni usłyszeli południowe przemówienie Benedykta XVI, który pozdrawiając z Rzymu uczestników uroczystości w Licheniu, powiedział po polsku, że o. Papczyński był „gorącym czcicielem Niepokalanej Matki Boga, wielkim kaznodzieją i ojcem ubogich”.

Przed końcowym błogosławieństwem kard. Bertone poświęcił kamienie węgielne pod budowę domu zakonnego marianów w Górze Kalwarii k. Warszawy, gdzie znajduje się grób błogosławionego, pod hospicjum bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu i pod przyszły klasztor sióstr anuncjatek w pobliskim Grąblinie.

Obszerniejsza relacja z uroczystości beatyfikacyjnej – za tydzień.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki