Logo Przewdonik Katolicki

Z miłości do Jana Pawła II

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W Bydgoszczy odbył się finał ogólnopolskiego konkursu Rok z Janem Pawłem II. Jego organizatorem było Centrum Kultury Katolickiej Wiatrak. Finaliści wzięli udział w różnych konkurencjach sprawdzali swoją wiedzę, umiejętności sportowe, teatralne czy plastyczne. Laur zwycięstwa przypadł Bartłomiejowi Borowskiemu z Łodzi, który w nagrodę pojedzie...

W Bydgoszczy odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Rok z Janem Pawłem II”. Jego organizatorem było Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak”. Finaliści wzięli udział w różnych konkurencjach – sprawdzali swoją wiedzę, umiejętności sportowe, teatralne czy plastyczne. Laur zwycięstwa przypadł Bartłomiejowi Borowskiemu z Łodzi, który w nagrodę pojedzie na grób Ojca Świętego do Rzymu.

Konkurs zainaugurowano 16 października, podczas ubiegłorocznego Dnia Papieskiego. Bazą informacyjną była strona internetowa www.janpawelii.pl. – Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat posługi Ojca Świętego, przygotować album ukazujący obecność Papieża w danym środowisku, wykonać konkretny czyn miłosierdzia, a podczas finału – zmierzyć się w wielu konkurencjach – powiedział dyrektor „Wiatraka” ks. Krzysztof Buchholz. Zdaniem kapłana, poziom zmagań był bardzo wysoki. – Zwycięzca naprawdę nas zaskoczył. Potrafił z pełną precyzją określić dzień i miejsce danej homilii wygłoszonej przez Papieża. Na pewno na co dzień ma do czynienia z nauką Ojca Świętego. Ten konkurs pokazał, że trzeba młodych ludzi pobudzać do takich zainteresowań – dodał ks. Buchholz.

Finalista, Bartłomiej Borowski z Łodzi, nie ukrywał radości i zadowolenia ze zwycięstwa. Jego największym marzeniem było spotkanie z Janem Pawłem II. – Z dniem 2 kwietnia to marzenie odeszło. Teraz chciałbym chociaż być na jego grobie. Udział w konkursie nie był łatwy. Jednak jeśli ktoś kocha Ojca Świętego, to wszystko jest możliwe. Trzeba było poczytać trochę książek i lektur. Staram się wciąż podtrzymywać pamięć o Janie Pawle II – powiedział student teologii. Beata Jabłonowska-Naumuk z Międzywodzia wyjechała z Bydgoszczy z drugą nagrodą. – To miłość do Jana Pawła II spowodowała, że wzięłam udział w tym konkursie. Również chęć sprawdzenia samej siebie. Najtrudniejsze były daty dzienne, które trzeba było uwzględniać na różnych etapach konkursu – stwierdziła.

Nad prawidłowym jego przebiegiem czuwała administrator papieskiej strony Agnieszka Libecka. Emocjonujący finał był dla niej potwierdzeniem, że warto było przez wiele miesięcy zachęcać do udziału w zmaganiach i „pilotować” uczestników z całej Polski. – Nie tylko wiedza, ale też różnorodne umiejętności były potrzebne do tego, aby dzisiaj wygrać. Uczestnicy mogli sprawdzić się w tych wszystkich sferach życia, w których działał Papież. W części testowej pojawiły się pytania o dzień chrztu Jana Pawła II, o to, w jakich latach jako student pielgrzymował na Jasną Górę oraz w jakim kościele otrzymał nominację kardynalską – powiedziała Agnieszka Libecka.

Dla uczestników konkursu oraz przyjaciół „Wiatraka” specjalny koncert w murach nowo budowanego Domu Jubileuszowego zagrał Tomek Kamiński. – Z wielką radością obserwuję wszelkie inicjatywy, które mają na celu doprowadzenie do prawdziwego spotkania z drugim człowiekiem. Ojciec Święty Jan Paweł II był takim wielkim spotkaniem – doświadczało się nie tylko jego fizycznej obecności, ale też obecności ducha. Podczas swoich koncertów zwracam więc uwagę na spotkanie z wieloma ludźmi – na bycie ze sobą i dla siebie – podkreślił artysta.

Każdego dnia stronę o Janie Pawle II odwiedza od stu do dwustu osób. Przez dwa lata zanotowano ponad 230 tysięcy wejść. Finał ogólnopolskiego konkursu był połączony z Dniem Matki Teresy z Kalkuty, która jest patronką „Wiatraka”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki