Logo Przewdonik Katolicki

Papież – kredką i słowem

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

20 maja rozstrzygnięto w Bydgoszczy trzy ogólnopolskie konkursy poświęcone pamięci Jana Pawła II. Fundacja Wiatrak nagrodziła zwycięzców w dwóch kategoriach plastycznej i literackiej. W tej ostatniej nagrodą był wyjazd do grobu Ojca Świętego. Laur zwycięstwa przypadł Justynie Osiadły z Jarosławia. Na konkursy napłynęło ponad 1200 prac z całej Polski. Konkurs...

20 maja rozstrzygnięto w Bydgoszczy trzy ogólnopolskie konkursy poświęcone pamięci Jana Pawła II. Fundacja „Wiatrak” nagrodziła zwycięzców w dwóch kategoriach – plastycznej i literackiej. W tej ostatniej nagrodą był wyjazd do grobu Ojca Świętego. Laur zwycięstwa przypadł Justynie Osiadły z Jarosławia. Na konkursy napłynęło ponad 1200 prac z całej Polski.

Konkurs plastyczny dla młodzieży i osób niepełnosprawnych odbywał się pod hasłem: „Młodzi, przywróćcie nam nadzieję!”. Najmłodsi mogli tworzyć prace, które miały odpowiedzieć na pytanie: „Co możemy zrobić, żeby wszyscy ludzie na świecie byli szczęśliwi?”. Konkurs literacki przebiegał pod hasłem: „Ojcze Święty, masz wiadomość”. Każdy chętny mógł przesłać list, telegram, e-mail oraz sms do Jana Pawła II i tym samym wyrazić duchową „łączność” z Papieżem.

Recepta na życie
Księdza Krzysztofa Buchholza, dyrektora fundacji „Wiatrak”, zaskoczyła przede wszystkim „świeżość myśli dziecięcej” oraz „przebojowa, wręcz wizyjna, mądrość”. – Każdy z nas miał niepowtarzalną okazję, aby wysłać Ojcu Świętemu wiadomość o tym, co przeżywamy po jego odejściu. Śmiem twierdzić, że wiele osób teraz bardziej się z nim jednoczy, bardziej odczuwa tę żywą więź niż wtedy, gdy był realnie wśród nas – tłumaczy ks. Buchholz.

Na konkursowe hasło: „Ojcze Święty, masz wiadomość” odpowiedziało kilkaset osób z całego świata. Akcja została rozpropagowana poprzez portal www.janpawelii.pl. Prawdopodobnie na bazie wszystkich nadesłanych prac – listów, telegramów i sms-ów – powstanie publikacja książkowa. – To świadectwo naszych czasów. W rok po śmierci Ojca Świętego mamy konkretny materiał od ludzi mających „łącza” z Papieżem – dodaje ks. Krzysztof Buchholz.

Jak przyznaje bp Jan Tyrawa, papieska myśl nie tylko trwa, ale stanowi dla nas „zobowiązanie do tego, abyśmy ją coraz bardziej zgłębiali”. – Miałem okazję przeczytać niektóre wypowiedzi konkursowe i muszę powiedzieć, że są one dobrą receptą na życie. Cieszę się, że tego typu inicjatywy są podejmowane.

Przywracają nadzieję
Jury oceniającemu 850 prac plastycznych przewodniczył artysta grafik Piotr Gojowy. W kategorii powyżej 16 lat w konkursie „Młodzi, przywróćcie nam nadzieję” zwyciężyła Anna Lewandowska z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. – Moją inspiracją jest praca. Jestem nauczycielem i przez pewien czas opiekowałam się chorą dziewczynką. To doświadczenie dało mi wiele radości, dlatego zdecydowałam się na udział w konkursie. Młodzi ludzie mają w sobie ogromną miłość i są – tak jak przedstawiłam to w mojej pracy – „latawcami pełnymi energii”.

Jedną z osób wyróżnionych w kategorii „telegram” została Agata Ostaszewska ze Stargardu Szczecińskiego. – Wzięłam udział w konkursie, ponieważ chciałam przekazać to, co czuję do Ojca Świętego, i to, jak ważną rolę odgrywa w moim życiu. Napisałam, że znaki Jana Pawła II są dla mnie drogowskazami, że jego słowa są kojące, że pomagają w chwilach cierpienia.

Wystawa pokonkursowa odbyła się w Domu Jubileuszowym, który powstaje przy fordońskiej parafii Matki Bożej Królowej Męczenników. Szczegółowe wyniki konkursów można znaleźć na stronie internetowej www.janpawelii.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki