Logo Przewdonik Katolicki

Chrystusowcy od 75 lat

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Mszą św. w poznańskiej katedrze członkowie Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, powołani do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów, uczcili 8 września 75-lecie istnienia swego zgromadzenia. Dziękczynną liturgię odprawił amerykański hierarcha polskiego pochodzenia, kard. Adam Maida. Metropolita Detroit wyraził wdzięczność chrystusowcom za pracę w Stanach Zjednoczonych...

Mszą św. w poznańskiej katedrze członkowie Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, powołani do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów, uczcili 8 września 75-lecie istnienia swego zgromadzenia.

Dziękczynną liturgię odprawił amerykański hierarcha polskiego pochodzenia, kard. Adam Maida. Metropolita Detroit wyraził wdzięczność chrystusowcom za pracę w Stanach Zjednoczonych i w jego archidiecezji. – To wszystko, co Towarzystwo Chrystusowe w przyszłości zrealizuje, jest w rękach Pana Boga, ale też zależne jest od tego, na ile chrystusowcy będą naśladować Chrystusa. Wtedy zapewne jako zgromadzenie będą się rozwijać i wzrastać – dodał kard. Maida. W homilii Prymas Polski, kard. Józef Glemp oddał hołd założycielom chrystusowców: kard. Augustowi Hlondowi i pierwszemu przełożonemu zgromadzenia, ks. Ignacemu Posadzemu. Podczas Mszy św. modlono się także o rychłą beatyfikację kard. Hlonda i ks. Posadzego, których procesy beatyfikacyjne rozpoczęły się na przełomie XX i XXI w.

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej założył 8 września 1932 roku ówczesny Prymas Polski, kard. Hlond. Obecnie spośród prawie 500 chrystusowców ponad połowa pracuje w około 20 krajach na wszystkich kontynentach. Natomiast ks. Posadzy w 1959 r. powołał do istnienia Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, w celu wspomagania pracy misyjnej chrystusowców.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki