Logo Przewdonik Katolicki

75 lat z polskimi emigrantami

Michał Gryczyński
Fot.

W sobotę 8 września w poznańskiej bazylice archikatedralnej odbyły się centralne uroczystości jubileuszu 75 lat istnienia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Z tej okazji Benedykt XVI przesłał chrystusowcom serdeczne życzenia, wyrazy modlitewnej pamięci i papieskie błogosławieństwo. O godzinie 11 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył...

W sobotę 8 września w poznańskiej bazylice archikatedralnej odbyły się centralne uroczystości jubileuszu 75 lat istnienia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Z tej okazji Benedykt XVI przesłał chrystusowcom serdeczne życzenia, wyrazy modlitewnej pamięci i papieskie błogosławieństwo.

O godzinie 11 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył kardynał Adam Maida, metropolita Detroit – potomek polskich emigrantów. Homilię wygłosił kardynał Józef Glemp, Prymas Polski i protektor Polonii.

Powitanie gości
Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki, jako gospodarz uroczystości w katedrze, powitał wszystkich znamienitych gości. A byli wśród nich arcybiskupi i biskupi – m.in. abp Zygmunt Kamiński oraz bp Ryszard Karpiński, opiekun Polonii z ramienia Episkopatu Polski – rektor KUL, prowincjałowie i wyżsi przełożeni zgromadzeń zakonnych, rektorzy wyższych seminariów duchownych, członkowie Kapituły Katedralnej, rektorzy Polskich Misji Katolickich, chrystusowcy ze wszystkich stron świata oraz pielgrzymi z tych parafii, w których są oni duszpasterzami, siostry misjonarki Chrystusa Króla, a także przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i państwowych.

Homilia prymasa
W wygłoszonej homilii prymas Glemp mówił o roli Matki Bożej w dziejach naszego narodu: to Ona prowadzi nas do swego Syna. Przypomniał również odsiecz wiedeńską króla Jana III Sobieskiego, który rozsławił imię Maryi.

Właśnie 8 września – w dniu, w którym w 1932 r. papież Pius XI podpisał akt erygujący wspólnotę zakonną chrystusowców – Kościół obchodzi święto Narodzenia Najśw. Maryi Panny. Owa zbieżność wskazuje chrystusowcom misję podobną do tej, którą realizuje Maryja: prowadzenie ludzi do Chrystusa. Prymas mówił, że czasy, w których kardynał August Hlond powoływał nowe zgromadzenie, były naznaczone ateizmem, atakiem na rodzinę i odrywaniem młodzieży od Boga. Zauważył, że wrogowie Boga nadal istnieją i – choć działają w odmiennych warunkach – motywacja ich działań jest podobna.

Przywołując słowa kardynała Hlonda: „Na obczyźnie giną dusze polskie”, prymas Glemp przywołał wspomnienie ze swoich odwiedzin wspólnot polskich emigrantów w różnych zakątkach świata. Mówiąc o emigrantach zarobkowych ostatnich lat, pytał dramatycznie, czy szukając dobrobytu nie zagubią wiary i duszy? „Jeżeli wyjeżdżający ma świadomość posłania, misji, wtedy jego wyjazd nabiera innych barw. To nie jest tylko wyjazd po to, żeby zarobić trochę więcej euro, funtów czy dolarów. Ale jest po to, żeby umocnić dzieło Jezusa Chrystusa i Maryi, żeby ukazać wielkość i piękno Kościoła, który z dna tego świata jest posłany, żeby głosić imię Maryi – powiedział prymas”.Uroczyste „Te Deum”
Po Komunii św. zgromadzeni odśpiewali – razem z chórem „Poznańskich Słowików”, pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza, który uświetnił liturgię – uroczyste „Te Deum”. Następnie głos zabrał kardynał Maida, wyrażając chrystusowcom wdzięczność za pracę duszpasterską w Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza w jego archidiecezji Detroit.

Z kolei przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Tadeusz Winnicki, w imieniu wszystkich chrystusowców podziękował zgromadzonym za uczestnictwo w uroczystościach. „Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za wszystko, co chrystusowcy mogli uczynić dla tej Bożej sprawy i dla duszy polskiej zarówno na wychodźstwie, jak i w Ojczyźnie” – powiedział ks. Winnicki.

Szczególnym wyrazem wdzięczności za wspieranie posługi chrystusowców stały się wręczone przez niego kard. Józefowi Glempowi, kard. Adamowi Maidzie i prof. Andrzejowi Stelmachowskiemu, prezesowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – statuetki Rodziny Świętej.

Ministrant wśród kardynałów
Po Mszy św. do kaplicy katedralnej, w której znajduje się pomnik kard. Augusta Hlonda, założyciela Towarzystwa Chrystusowego, wyruszyła procesja. Przełożony generalny ks. Tadeusz Winnicki złożył tam wiązankę kwiatów, a następnie odśpiewano hymn chrystusowców.

Później, podczas spotkania w Domu Głównym Towarzystwa na Ostrowie Tumskim przy ul. Panny Maryi, prymas Józef Glemp w serdecznych słowach wspominał tych księży chrystusowców, których poznał osobiście. A był wśród nich m.in. Ojciec Współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego, Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy.

Natomiast prof. Andrzej Stelmachowski wyznał, że czuje się nieco zażenowany faktem uhonorowania takim wspaniałym darem, jakim jest owa statuetka, na równi z kardynałami. „Czuję się jak ministrant” – powiedział prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i podziękował chrystusowcom za wszystko, co od lat robią dla Polonii.Kardynał Adam Maida:

– Bardzo się cieszę z tej wizyty w Poznaniu. Mój ojciec urodził się w diecezji włocławskiej, w miejscowości Barłogi, gdzie na cmentarzu spoczywają jego rodzice. Mama urodziła się już w Ameryce, jednak babcia pochodziła właśnie z Poznania. To moja pierwsza wizyta w Poznaniu, ale ze względu na te korzenie niezwykle ważna i cenna. Zresztą w ogóle w Polsce czuję się zawsze jak w domu.

To, co mnie przywiodło to Poznania, to jednak przede wszystkim księża chrystusowcy i ich zaproszenie na jubileusz 75-lecia powstania zgromadzenia. Ich praca w Detroit, i w ogóle w całej Ameryce, jest bardzo ważna. Chrystusowcy są obecni od dawna pośród polskich emigrantów; zwłaszcza jednak w ostatnich latach, w związku z falą nowej emigracji, widać jak ważna i konieczna jest ich praca. Chodzi bowiem o to, by Polacy pozostali złączeni ze swoją ojczyzną przez wiarę i przez kulturę. Biorąc pod uwagę, jak wielu jest tych emigrantów z Polski – ta praca jest czymś wprost niezbędnym.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki