Logo Przewdonik Katolicki

Stosunki watykańsko-izraelskie

o. Stanisław Tasiemski OP
Fot.

Jedną z ważnych informacji ostatnich dni jest zapowiedź audiencji Benedykta XVI dla prezydenta Izraela, Szymona Peresa. Papież ma przyjąć sędziwego (84 lata) weterana izraelskiej polityki 6 września, w przeddzień swej podróży do Austrii. Ojciec Święty po wyborze Peresa na stanowisko szefa państwa wyraził oczekiwanie, że jako laureat Pokojowej Nagrody Nobla wpłynie on na sytuację...

Jedną z ważnych informacji ostatnich dni jest zapowiedź audiencji Benedykta XVI dla prezydenta Izraela, Szymona Peresa. Papież ma przyjąć sędziwego (84 lata) weterana izraelskiej polityki 6 września, w przeddzień swej podróży do Austrii.

Ojciec Święty po wyborze Peresa na stanowisko szefa państwa wyraził oczekiwanie, że jako laureat Pokojowej Nagrody Nobla wpłynie on na sytuację na Bliskim Wschodzie, że będzie nakłaniał innych przywódców do wykazania odwagi w obliczu wyzwań przyszłości. „To będzie najlepsza droga do przezwyciężenia strasznego terroryzmu i przemocy, potępianej przez cały świat” – stwierdził 15 lipca Benedykt XVI. Chodzi o kolejne już spotkanie Peresa z Benedyktem XVI.

Po raz pierwszy polityk ten rozmawiał z obecnym Papieżem 6 kwietnia ubiegłego roku, kiedy przybył do Watykanu jako oficjalny wysłannik rządu izraelskiego. Rozmowy dotyczyły wtedy spraw związanych z sytuacją w Ziemi Świętej i walki z terroryzmem. Poruszano także kwestie relacji Izraela ze Stolicą Apostolską oraz stosunku władz izraelskich do wspólnot chrześcijańskich. Pomimo podpisania przed czternastu laty (30 grudnia 1993 r.) zasadniczego porozumienia Stolicy Apostolskiej z Izraelem, w dwustronnych stosunkach istnieje szereg napięć. Chodzi między innymi o żądanie przez władze izraelskie podatków i innych opłat od obiektów kościelnych, które służą jako szkoły, domy, hotele, szpitale czy małe zakłady pracy. Jednak zapomina się, że także te obiekty służą działalności Kościoła – społecznej, charytatywnej, w zakresie opieki zdrowotnej i przyjmowania pielgrzymów. Innym trudnym problemem jest odmowa wiz dla duchownych pochodzących z Afryki i Azji.

Dwustronna komisja robocza spotkała się 11 lipca w Jerozolimie, w siedzibie izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Następne takie spotkanie wyznaczono na 3 września, krótko przed spotkaniem Peresa z Benedyktem XVI. Rozmowy na szczeblu plenarnym między Stolicą Apostolską a Izraelem zostały wznowione w Watykanie 21 maja 2007 r. po 5-letniej przerwie. Atmosferę wzajemnych relacji zakłócają też próby obciążania Piusa XII odpowiedzialnością za zagładę Żydów. Jest to zdaniem Stolicy Apostolskiej interpretacja wypaczająca fakty historyczne. Wobec tego, co Pius XII uczynił dla ratowania Żydów przed zagładą, jest ona obraźliwa dla całego Kościoła katolickiego. Można mieć nadzieję, że urodzony w Polsce Szymon Peres lepiej niż inni izraelscy politycy rozumie stanowisko Kościoła, a jego spotkanie z Papieżem ułatwi życie chrześcijanom mieszkającym w Ziemi Świętej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki