Logo Przewdonik Katolicki

Kopernik i pierniki

Marcin Jarzembowski
Fot.

Zasłynął w świecie z tego, że wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. Postać Mikołaja Kopernika góruje nie tylko nad innymi astronomami, ale przede wszystkim nad toruńskim rynkiem. Tuż obok znajduje się zabytkowy sklep, a w nim glazurowane, czekoladowe oraz z polewą Czyli najsmaczniejsze pierniki drugi symbol miasta nad Wisłą. Dokument mówiący o początkach...

Zasłynął w świecie z tego, że „wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię”. Postać Mikołaja Kopernika góruje nie tylko nad innymi astronomami, ale przede wszystkim nad toruńskim rynkiem. Tuż obok znajduje się zabytkowy sklep, a w nim glazurowane, czekoladowe oraz z polewą… Czyli najsmaczniejsze pierniki – drugi symbol miasta nad Wisłą.

Dokument mówiący o początkach grodu Kopernika pochodzi z 1233 roku. Miasto zostało założone przez Krzyżaków i podlegało ich zarządowi do 1454 roku – wtedy to zostało włączone w granice Rzeczypospolitej.

Kurz średniowiecznej cegły
Toruń, ze względu na doskonałe położenie nad Wisłą, od samego początku odgrywał istotną rolę w handlu europejskim. Stąd tradycja flisacza – przypomina o tym legenda o flisaku grającym na skrzypcach, któremu udało się podczas plagi żab wyprowadzić tysiące płazów z miasta. Na jego cześć w 1914 roku w Toruniu powstał pomnik, który obecnie znajduje się obok ratusza staromiejskiego.

W towarzystwie grajka stoi sam Mikołaj Kopernik – jego pomnik pochodzi z 1853 roku. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był sam Stanisław Staszic.

Charakterystycznym znakiem Torunia jest również średniowieczna baszta – „krzywa wieża”, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Wybudowana w XIV wieku, została wtopiona w system murów obronnych. Za sprawą miękkiego gruntu zaczęła się obsuwać – aż do momentu oparcia na twardszym podłożu. Funkcje obronne przestała pełnić w XVIII wieku. Później był w niej m.in. „karcer dla kobiet oraz kuźnia.


Pomnik legendarnego flisaka

Anioły i „Katarzynki”
Elementem wyróżniającym herb Torunia jest postać anioła. Pojawiła się ona po zakończeniu wojny trzynastoletniej i przetrwała do dzisiaj. Pierwszy dokument, na którym widniała pieczęć z motywem anioła, został wydany w 1470 roku.

Nie można także pominąć faktu, że Toruń piernikami stoi! Tradycja ich wypieku jest tak długa, jak historia miasta. Smakołyk z Torunia w kształcie układu heliocentrycznego znanego z dzieła Mikołaja Kopernika otrzymał od delegacji toruńskich piernikarzy sam Jan Paweł II.


Kościół św. Jakuba

Tuba Dei
Perełką grodu Kopernika jest katedra św. Janów. Gotycki kościół świętych Jana Chrzciciela i Ewangelisty zaczęto budować w latach 1233-1236. Po powiększeniu świątyni w XIV i XV wieku osiągnięto długość 56 metrów oraz wysokość 27 metrów. Po odbudowie zawalonej wieży jej wysokość wynosi 52 metry. Na górze umieszczono dzwon „Tuba Dei”, czyli „Trąba Boża”. Jest on zaliczany do największych dzwonów w Polsce i waży ponad siedem ton.

Odwiedzając Toruń, nie pomińmy też kościoła św. Jakuba, pofranciszkańskiej świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Ducha Świętego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki