Logo Przewdonik Katolicki

Zapach historii

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Wąskie uliczki, stare kamienice i kościoły to trzy charakterystyczne elementy, które stanowią o pięknie Chełmna. Niegdyś miało być ono najważniejszym miastem całego państwa krzyżackiego. Dokument lokacyjny dla Chełmna i jednocześnie dla Torunia wystawili 28 grudnia 1233 roku wielki mistrz krajowy Hermann von Salza oraz mistrz krajowy Hermann Balk. Chełmno jest jednym z najpiękniejszych...

Wąskie uliczki, stare kamienice i kościoły – to trzy charakterystyczne elementy, które stanowią o pięknie Chełmna. Niegdyś miało być ono najważniejszym miastem całego państwa krzyżackiego. Dokument lokacyjny dla Chełmna i jednocześnie dla Torunia wystawili 28 grudnia 1233 roku wielki mistrz krajowy Hermann von Salza oraz mistrz krajowy Hermann Balk.

Chełmno jest jednym z najpiękniejszych miast na Pomorzu. Jego usytuowanie dawało wielkie korzyści obronne. W zabudowie do dziś zachowały się mury miejskie, które rozciągają się na długości ponad dwóch kilometrów. Ceglane obwarowania wznoszono przez sto lat na miejscu pierwotnych umocnień z drewna.

Na uwagę zasługuje układ tutejszych ulic, które przecinają się pod kątem prostym.

Zabytki otoczone zielenią
Goście mogą też trafić do… baszty. Jedna z nich – Panieńska od 1999 roku stała się siedzibą „Zastępu Rycerskiego z Chełmna”. Odwiedzając ją, można zobaczyć bogaty oręż rycerski, kopie broni średniowiecznej, chorągwie i proporce.

Baszta prochowa, którą wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku, sto lat później została podwyższona i zamurowana. Służyła jako magazyn sprzętu wojennego. Tam również wyrabiano proch.

Na miano jednego z najpiękniejszych obiektów sztuki renesansowej w Polsce zasługuje ratusz. Został on wzniesiony w niespełna pięć lat w miejscu wcześniejszego budynku z 1298 roku.


Każdy, kto odwiedzi farę, zauważy pod sklepieniem podobiznę głowy jelenia, ufundowaną przez Bractwo św. Huberta

Wszędzie świątynie
Wprawne oko spacerowicza z pewnością wyłowi wśród zaułków i kamieniczek zabytkowe świątynie. Na uwagę zasługuje kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Fara chełmińska należy do grupy największych i najstarszych świątyń Pomorza Wschodniego. Zbudowana ze środków fundacji zakonu krzyżackiego jest dziełem architektury gotyckiej.

Na wystrój składa się bogate wyposażenie rokokowe, barokowe i renesansowe. Ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP z lat 1708-1710 wyszedł spod ręki snycerza Macieja Rodte. Cennymi zabytkami są barokowe ołtarze boczne oraz rokokowe, znajdujące się przy filarach. W jednym z nich przechowywane są jedyne w Polsce północnej relikwie św. Walentego – stąd Chełmno nazywane jest „miastem zakochanych”.

Kościół św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja zbudowano dla sprowadzonego do Chełmna w 1258 roku zakonu franciszkanów. Pozostał on w rękach zakonników do czasu kasaty wspólnoty w 1806 roku.

Chełmno rozsiewa urok – na każdym kroku można się tu natknąć na wielką historię i zabytkowe perełki, które błyszczą w przepięknej oprawie zieleni i brukowanych uliczek.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki