Logo Przewdonik Katolicki

Złączeni w miłości Chrystusa

Błażej Tobolski
Fot.

Ks. Stanisław Szymkowiak, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu. Pochodzę z parafii pw. św. Jadwigi w Grodzisku Wlkp., gdzie w 1939 r., kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, przyjąłem I Komunię św. Moje powołanie zrodziło się i dojrzewało m.in. dzięki świadectwu, jakie swoim kapłańskim życiem dawał nasz ks. proboszcz Czesław Tuszyński, i parafialnym...

Ks. Stanisław Szymkowiak, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu.
– Pochodzę z parafii pw. św. Jadwigi w Grodzisku Wlkp., gdzie w 1939 r., kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, przyjąłem I Komunię św. Moje powołanie zrodziło się i dojrzewało m.in. dzięki świadectwu, jakie swoim kapłańskim życiem dawał nasz ks. proboszcz Czesław Tuszyński, i parafialnym pieszym pielgrzymkom, w jakich brałem udział. Chodziliśmy z Grodziska do sanktuariów maryjnych w Górce Duchownej i Wieleniu Zaobrzańskim.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich byłem wikariuszem kolejno w Mokronosie, Chodzieży i Wolsztynie. Następnie zostałem skierowany do Słomowa, filii parafii w Parkowie, z zadaniem utworzenia samodzielnego ośrodka duszpasterskiego. Podejmowane w tym celu prace spotkały się z brakiem akceptacji władz, a tym samym także z procesami sądowymi. Dlatego później napotykałem przeszkody przy obejmowaniu w 1971 r. probostwa w parafii pw. Świętego Ducha w Antoninku. Tu również podjąłem się wraz z parafianami budowy świątyni parafialnej, a później kościoła w Zielińcu. Stąd po przeszło 30 latach pracy duszpasterskiej przeszedłem w 2003 r. na emeryturę. Mieszkam zresztą nadal na terenie parafii, w Domu Księży Emerytów.

Sprostowanie

Przy prezentacji, w numerze 31 „PK” z 5 sierpnia br., osoby ks. Stanisława Szymkowiaka omyłkowo została przypisana mu pasja fotograficzna. Za błąd Szanownego Jubilata oraz Czytelników bardzo przepraszam. Poniżej zamieszczamy właściwą wersję artykułu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki