Logo Przewdonik Katolicki

Przewodnicy w świętości

Błażej Tobolski
Fot.

Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego: aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego. Te słowa, wypowiedziane przez Benedykta XVI podczas jego ubiegłorocznej podróży apostolskiej do Polski, przypomniał kapłanom...

„Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego: aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego”.

Te słowa, wypowiedziane przez Benedykta XVI podczas jego ubiegłorocznej podróży apostolskiej do Polski, przypomniał kapłanom archidiecezji poznańskiej ks. prof. Marian Fąka, podczas konferencji wygłoszonej 4 sierpnia na spotkaniu proboszczów.

Ponad siedemdziesięciu proboszczów z całej archidiecezji zgromadziło się na wspólnej modlitwie i refleksji w dniu, w którym liturgia Kościoła wspomina św. Jana Marię Vianneya, kapłana, proboszcza z Ars i patrona proboszczów, w kościele wystawionym ku czci tego świętego na poznańskim Sołaczu. Tegoroczne spotkanie, któremu przewodniczyli abp Stanisław Gądecki i bp Marek Jędraszewski, odbyło się w ramach Światowego Dnia Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Do rozważań na ten rok watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa zaproponowała temat: „Kapłan, żyjący Słowem Bożym, powszechnym świadkiem miłości Chrystusa”.

W słowie skierowanym do kapłanów metropolita poznański zaznaczył, iż w czasie wakacyjnym, który jest równocześnie okresem zmian personalnych w archidiecezji, przed kapłanami stają często nowe wyzwania w kolejnych wspólnotach, do których zostają posłani. Jednak szczególnie w tym czasie pośród wszelkich zadań, jakie pełnią w Kościele, „nie mogą zapomnieć o swoim zadaniu, powołaniu najważniejszym, którym jest wewnętrzne osadzenie w świętości proboszczowskiej”. – Św. Grzegorz z Nazjanzu mówił, że „najpierw trzeba być świętym, aby uświęcać innych” – przypominał. – Kapłan staje się, szczególnie jako proboszcz, soczewką Ducha Świętego. Przez niego przepływa całe światło Ducha Świętego, które jest potrzebne dla jego parafii. On jest przewodnikiem w świętości dla swoich parafian – mówił do kapłanów arcybiskup.

Jako świeccy, stawiając wysokie wymagania w dziedzinie życia duchowego księżom proboszczom, nie zapominajmy jednak o codziennej modlitwie w intencji naszych „przewodników w świętości”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki