Koncert zorganizowano po raz szósty. Placówka...
Bydgoskie Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki zorganizowało koncert charytatywny „Totus Tuus – Ave Maryja”. Był on podziękowaniem dla wszystkich, którzy w sposób duchowy i materialny wspierają najstarszą tego typu placówkę w województwie. Hospicjum zajęło również trzecie miejsce w konkursie o „Złoty Stetoskop”.
Koncert zorganizowano po raz szósty. Placówka na bydgoskich Wyżynach istnieje od 17 lat. Rocznie swoją opieką obejmuje około tysiąca osób przebywających w domach, na oddziale stacjonarnym oraz na oddziale opieki dziennej.
Dla Maryi i Jana Pawła II
W sanktuarium Nowych Męczenników program artystyczny zaprezentowała Orkiestra Symfoniczna Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. – Chcemy dać wyraz naszej wdzięczności tym, którzy wspierają to dzieło. Bez odzewu wśród ludzi, nawet najpiękniejsze idee są trudne w realizacji. Ktoś musi za tym stać. Bez dobrych serc i zaufania społecznego byłoby to niemożliwe – powiedział dyrektor hospicjum ks. prałat Romuald Biniak.
Podczas koncertu zbierano środki na dalszą rozbudowę placówki. – Naszym marzeniem jest rozpoczęcie budowy nowego gmachu. Na szczęście świadomość roli, jaką spełnia we współczesnej społeczności hospicjum, nieustannie wzrasta wśród duchownych i świeckich. Należy podejmować wszelkie kroki, aby wierni nie bali się tego miejsca. Hospicjum to też życie i nie do śmierci należy ostatnie słowo – dodał ks. Biniak.
Pracownicy hospicjum dokonali podsumowania wpłat z jednego procentu oraz drugiej edycji akcji „Pola Nadziei”. – Przynajmniej raz w roku chcemy podziękować tym osobom, dla których hospicjum nie jest miejscem obojętnym. To wsparcie wciąż wzrasta. Jednak, aby placówka mogła funkcjonować na jak najwyższym poziomie, potrzebne są pieniądze – powiedziała Czesława Mieszkowska, członek zarządu. Koncert był również okazją do przedstawienia wolontariuszy działających na rzecz chorych oraz zachętą dla innych, aby przyłączyli się do tej grupy. – Pojedynczy człowiek nie może zbyt wiele. Jednak kiedy jest nas więcej, tworzy się wspólnota. Działamy razem i pomagamy sobie. Chcemy pokazać, jaka siła tkwi w wolontariacie. Każdy może się w nim odnaleźć – powiedziała Monika Czerniejewska.
Na podium
Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki zajęło również trzecie miejsce w prestiżowym konkursie o „Złoty Stetoskop”. Jego organizatorem był „Express Bydgoski”. Do rywalizacji stanęło kilkadziesiąt oddziałów i placówek medycznych z województwa kujawsko-pomorskiego. Najlepszych wybierali sami pacjenci.
W tym roku konkurs został przeprowadzony po raz piętnasty. – Chodzi nam o wybór całego oddziału, a nie pojedynczego lekarza czy pielęgniarki. Cieszy nas to, że tak dużo pacjentów wzięło udział w naszym głosowaniu. Do redakcji wpłynęło kilkanaście tysięcy kuponów. Najczęstszym uzasadnieniem wyboru była fachowość oraz troskliwość całego personelu. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że pomimo trudnej sytuacji służby zdrowia są ludzie, którzy potrafią okazać serce – powiedział organizator konkursu, Maciej Schmiegel. Trzecie miejsce to dla bydgoskiego hospicjum duży sukces. W ubiegłym roku placówka była blisko podium, ale – niestety – przegrała. – Ci, którzy głosowali na ten oddział, doskonale wiedzieli, co robią. To jest dowód na to, że dostrzegamy potrzebę takich miejsc, w których ludzie mogą godnie umierać – dodał Schmiegel.
Nagrody zostały wręczone podczas dorocznej gali w Operze Nova. – Pomimo cichej pracy i braku reklamy społeczeństwo nas zauważa. To jest uczciwy wynik – oparty przecież tylko na głosach pacjentów. Ktoś dostrzegł, że obok wielkich oddziałów jest także nasza placówka – powiedział ks. prałat Romuald Biniak.
Z hospicjum od wielu lat związana jest Lidia Kaczmarek. – To dostrzeżenie naszego serca, oddania, pracy oraz ukochania drugiego człowieka bez względu na sytuację, w jakiej się znalazł. To wyróżnienie jest dla nas ogromną nagrodą – podkreśliła.
„Złoty Stetoskop” otrzymał Oddział Radioterapii I Centrum Onkologii im. Józefa Łukaszczyka z Bydgoszczy, a „Srebrny Stetoskop” wywalczył Oddział Chirurgii Szpitala Miejskiego w Szubinie. W tym roku pierwszy raz przyznano również „Platynowy Stetoskop”. Otrzymał go Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













