Logo Przewdonik Katolicki

Dbamy o hospicjum

Marcin Jarzembowski
Fot.

Bydgoskie Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki zorganizowało koncert charytatywny Totus Tuus Ave Maryja. Był on podziękowaniem dla wszystkich, którzy w sposób duchowy i materialny wspierają najstarszą tego typu placówkę w województwie. Hospicjum zajęło również trzecie miejsce w konkursie o Złoty Stetoskop. Koncert zorganizowano po raz szósty. Placówka...

Bydgoskie Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki zorganizowało koncert charytatywny „Totus Tuus – Ave Maryja”. Był on podziękowaniem dla wszystkich, którzy w sposób duchowy i materialny wspierają najstarszą tego typu placówkę w województwie. Hospicjum zajęło również trzecie miejsce w konkursie o „Złoty Stetoskop”.

Koncert zorganizowano po raz szósty. Placówka na bydgoskich Wyżynach istnieje od 17 lat. Rocznie swoją opieką obejmuje około tysiąca osób przebywających w domach, na oddziale stacjonarnym oraz na oddziale opieki dziennej.

Dla Maryi i Jana Pawła II
W sanktuarium Nowych Męczenników program artystyczny zaprezentowała Orkiestra Symfoniczna Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. – Chcemy dać wyraz naszej wdzięczności tym, którzy wspierają to dzieło. Bez odzewu wśród ludzi, nawet najpiękniejsze idee są trudne w realizacji. Ktoś musi za tym stać. Bez dobrych serc i zaufania społecznego byłoby to niemożliwe – powiedział dyrektor hospicjum ks. prałat Romuald Biniak.

Podczas koncertu zbierano środki na dalszą rozbudowę placówki. – Naszym marzeniem jest rozpoczęcie budowy nowego gmachu. Na szczęście świadomość roli, jaką spełnia we współczesnej społeczności hospicjum, nieustannie wzrasta wśród duchownych i świeckich. Należy podejmować wszelkie kroki, aby wierni nie bali się tego miejsca. Hospicjum to też życie i nie do śmierci należy ostatnie słowo – dodał ks. Biniak.

Pracownicy hospicjum dokonali podsumowania wpłat z jednego procentu oraz drugiej edycji akcji „Pola Nadziei”. – Przynajmniej raz w roku chcemy podziękować tym osobom, dla których hospicjum nie jest miejscem obojętnym. To wsparcie wciąż wzrasta. Jednak, aby placówka mogła funkcjonować na jak najwyższym poziomie, potrzebne są pieniądze – powiedziała Czesława Mieszkowska, członek zarządu. Koncert był również okazją do przedstawienia wolontariuszy działających na rzecz chorych oraz zachętą dla innych, aby przyłączyli się do tej grupy. – Pojedynczy człowiek nie może zbyt wiele. Jednak kiedy jest nas więcej, tworzy się wspólnota. Działamy razem i pomagamy sobie. Chcemy pokazać, jaka siła tkwi w wolontariacie. Każdy może się w nim odnaleźć – powiedziała Monika Czerniejewska.

Na podium
Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki zajęło również trzecie miejsce w prestiżowym konkursie o „Złoty Stetoskop”. Jego organizatorem był „Express Bydgoski”. Do rywalizacji stanęło kilkadziesiąt oddziałów i placówek medycznych z województwa kujawsko-pomorskiego. Najlepszych wybierali sami pacjenci.

W tym roku konkurs został przeprowadzony po raz piętnasty. – Chodzi nam o wybór całego oddziału, a nie pojedynczego lekarza czy pielęgniarki. Cieszy nas to, że tak dużo pacjentów wzięło udział w naszym głosowaniu. Do redakcji wpłynęło kilkanaście tysięcy kuponów. Najczęstszym uzasadnieniem wyboru była fachowość oraz troskliwość całego personelu. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że pomimo trudnej sytuacji służby zdrowia są ludzie, którzy potrafią okazać serce – powiedział organizator konkursu, Maciej Schmiegel. Trzecie miejsce to dla bydgoskiego hospicjum duży sukces. W ubiegłym roku placówka była blisko podium, ale – niestety – przegrała. – Ci, którzy głosowali na ten oddział, doskonale wiedzieli, co robią. To jest dowód na to, że dostrzegamy potrzebę takich miejsc, w których ludzie mogą godnie umierać – dodał Schmiegel.

Nagrody zostały wręczone podczas dorocznej gali w Operze Nova. – Pomimo cichej pracy i braku reklamy społeczeństwo nas zauważa. To jest uczciwy wynik – oparty przecież tylko na głosach pacjentów. Ktoś dostrzegł, że obok wielkich oddziałów jest także nasza placówka – powiedział ks. prałat Romuald Biniak.

Z hospicjum od wielu lat związana jest Lidia Kaczmarek. – To dostrzeżenie naszego serca, oddania, pracy oraz ukochania drugiego człowieka bez względu na sytuację, w jakiej się znalazł. To wyróżnienie jest dla nas ogromną nagrodą – podkreśliła.

„Złoty Stetoskop” otrzymał Oddział Radioterapii I Centrum Onkologii im. Józefa Łukaszczyka z Bydgoszczy, a „Srebrny Stetoskop” wywalczył Oddział Chirurgii Szpitala Miejskiego w Szubinie. W tym roku pierwszy raz przyznano również „Platynowy Stetoskop”. Otrzymał go Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki