Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Błażej Tobolski
Fot.

Misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej, biorący udział w spotkaniu formacyjnym na Ukrainie, uczcili modlitwą pamięć Sługi Bożego o. Ludwika Włodarczyka. Zginął on śmiercią męczeńską w 1943 r. w Okopach k. Rokitnego, gdyż nie pozwolił zniszczyć tamtejszego kościoła. W tym roku obchodzona jest setna rocznica jego urodzin. 19 maja na uniwersytecie w Ołomuńcu zakończyło...

» Misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej, biorący udział w spotkaniu formacyjnym na Ukrainie, uczcili modlitwą pamięć Sługi Bożego o. Ludwika Włodarczyka. Zginął on śmiercią męczeńską w 1943 r. w Okopach k. Rokitnego, gdyż nie pozwolił zniszczyć tamtejszego kościoła. W tym roku obchodzona jest setna rocznica jego urodzin.

»19 maja na uniwersytecie w Ołomuńcu zakończyło się seminarium poświęcone encyklice „Deus caritas est” pt. „Kościół jako wspólnota w służbie człowiekowi cierpiącemu w krajach Europy Środkowej będących na drodze transformacji”. Zorganizował je tamtejszy Wydział Teologii we współpracy z Papieską Radą „Cor Unum” i Episkopatem Czech. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Episkopatów i krajowych Caritas Czech, Polski, Ukrainy i Słowacji oraz abp Paul Josef Cordes z Watykanu.

» 165 biskupów afrykańskich przebywa z pielgrzymką w Ziemi Świętej. Tematem odbywającego się tam sympozjum jest ewangelizacja w Afryce oraz ocena działalności Drogi Neokatechumenalnej na kontynencie afrykańskim. Neokatechumenat od wielu lat owocnie działa w Afryce. Jest tam sześć seminariów Redemptoris Mater oraz wiele wspólnot.

» W Wilnie uroczystym powitaniem na placu Łukiskim rozpoczęła się 18 maja peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Peregrynacja relikwii na Litwie potrwa do 1 lipca. Uroczyste pożegnanie nastąpi w porcie Kłajpeda podczas Dni Młodzieży Litwy.

» Konferencją „Jan Paweł II a myśl chrześcijańska jego czasów” rozpoczęły się w Moskwie 18 maja dni poświęcone zmarłemu dwa lata temu Papieżowi. Mają one na celu przybliżenie postaci i dorobku, także kulturalnego, Jana Pawła II.

» W Indonezji otwarto pierwszy w tym kraju klasztor oo. Benedyktynów w miejscowości Kupang w Timorze Zachodnim. Katolicy stanowią trzy procent w liczącej 220 mln społeczności Indonezji, gdzie większość religijną stanowią muzułmanie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki