Logo Przewdonik Katolicki

"Nie szarżuj" - I Niedziela Modlitw za Kierowców

Błażej Tobolski
Fot.

Niedziela 22 kwietnia po raz pierwszy obchodzona była w Polsce jako Niedziela Modlitw za Kierowców. Tego dnia rozpoczęły się także obchody Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zdaniem pomysłodawców akcji, przebiegającej pod hasłem Nie szarżuj, na drogach może być bezpieczniej, jeśli szkoły, media i Kościół podejmą konsekwentną akcję edukacyjną. W...

Niedziela 22 kwietnia po raz pierwszy obchodzona była w Polsce jako Niedziela Modlitw za Kierowców. Tego dnia rozpoczęły się także obchody Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zdaniem pomysłodawców akcji, przebiegającej pod hasłem „Nie szarżuj”, na drogach może być bezpieczniej, jeśli szkoły, media i Kościół podejmą konsekwentną akcję edukacyjną. W kościołach w całym kraju odbywały się specjalne modlitwy w intencji kierowców za pośrednictwem św. Krzysztofa. Według organizatora akcji ks. Mariana Midura, dyrektora MIVA Polska, „bezpieczne prowadzenie pojazdu to sprawa sumienia: każdy kierowca sam powinien podjąć decyzję, że będzie tak jeździć, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych użytkowników dróg”.

Krzysztof Hołowczyc twierdzi także, że w szkołach wciąż za mało mówi się o bezpieczeństwie na drogach i o tym, że alkohol i samochód nigdy nie będą ze sobą współgrały. – W Polsce tolerancja dla pijących kierowców jest wciąż duża. Nie zabiera im się kluczyków, znajomi nie dzwonią na policję, gdy ktoś chce usiąść za kierownicą po spożyciu alkoholu – zauważył rajdowiec.

Z kolei obchody Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to inicjatywa ONZ. Z jej statystyk wynika, że co roku w wypadkach drogowych ginie na świecie 1,2 mln osób . To więcej niż w konfliktach zbrojnych. W Polsce w 2006 r. zginęło 5,2 tys. osób, czyli małe miasteczko. Konieczna jest więc globalna akcja edukacyjna, która doprowadzi do obniżenia tej smutnej statystyki. Dlatego Krajowa Rada Bezpieczeństwa, Ministerstwo Transportu, MEN i policja będą prowadzić na szeroką skalę akcję edukacyjną. – Informowanie, przekonywanie, trafianie do sumień – to zdaniem wiceministra transportu Bogusława Kowalskiego, obok poprawienia jakości dróg, najlepszy sposób na poprawienie bezpieczeństwa jazdy na drogach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki