Logo Przewdonik Katolicki

Aktualny święty

Błażej Tobolski
Fot.

Świętemu Andrzejowi Boboli poświęcony był panel zorganizowany 17 kwietnia na Papieskim Wydziale Teologicznym Bobolanum w Warszawie, z okazji 350. rocznicy męczeńskiej śmierci patrona Polski. Uczestniczył w nim m.in. metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Prof. Jacek Bolewski SJ zwrócił uwagę, że aktualność św. Andrzeja polega m.in. na związku jego osoby i jego kultu...

Świętemu Andrzejowi Boboli poświęcony był panel zorganizowany 17 kwietnia na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum” w Warszawie, z okazji 350. rocznicy męczeńskiej śmierci patrona Polski. Uczestniczył w nim m.in. metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Prof. Jacek Bolewski SJ zwrócił uwagę, że aktualność św. Andrzeja polega m.in. na związku jego osoby i jego kultu z dziejami Rzeczypospolitej. Kult ten, np. odrodzony w II RP, osłabł po II wojnie światowej, by następnie odrodzić się po 1989 r. Według jezuity to znak, że świętemu patronowi Polski zależy na kraju. Uczony uważa, że aktualność osoby tego świętego wiąże się również z wymiarem ekumenicznym i poszukiwaniem jedności.

Zdaniem prof. Dariusza Kuźmina z UW aktualność świętego polega przede wszystkim na tym, że może on być patronem wszystkich podejmujących działalność misyjną. – Jego przykład może być elementem wewnętrznej formacji dla wszystkich przygotowujących się do pracy na misjach, a zwłaszcza ewangelizacji na Wschodzie – dodał.

Andrzej Bobola zginął śmiercią męczeńską w 1657 r. na Polesiu, gdzie pracował jako misjonarz. Jego beatyfikacja nastąpiła w 1853 r., a dokonał jej, mimo sprzeciwu zaborców, papież Pius IX. Św. Andrzej został kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI, a od 2002 r. jest patronem Polski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki