Logo Przewdonik Katolicki

Kolorowa terapia

Renata Krzyszkowska, PK
Fot.

Każda barwa wywiera inny wpływ na nasz umysł, a przez niego, choćby tylko pośrednio, także na nasze ciało. Związek pomiędzy ulubionymi kolorami a psychiką udowodnił już dawno temu m.in. szwajcarski psycholog Max Luscher. Nauka o leczeniu kolorami to chromoterapia. Dziś już powszechnie wiadomo, że właściwie dobrane barwy, np. stroju czy wystroju wnętrza, mogą wpływać na nasze samopoczucie,...

Każda barwa wywiera inny wpływ na nasz umysł, a przez niego, choćby tylko pośrednio, także na nasze ciało. Związek pomiędzy ulubionymi kolorami a psychiką udowodnił już dawno temu m.in. szwajcarski psycholog Max Luscher. Nauka o leczeniu kolorami to chromoterapia. Dziś już powszechnie wiadomo, że właściwie dobrane barwy, np. stroju czy wystroju wnętrza, mogą wpływać na nasze samopoczucie, dodawać energii, pobudzać do działania lub odwrotnie uspokajać, łagodzić, a nawet działać nasennie.

Żółty ma działanie ożywiające i inspirujące, pobudza intelekt, pomaga w opanowaniu emocji. Poprawia nastrój, bo kojarzy się ze słońcem.

Pomarańczowy pobudza witalność i kreatywność. Kojarzy się z ciepłem, życzliwością, optymizmem i radością. Sprzyja zmianom i ułatwia podejmowanie decyzji, pobudza apetyt.

Czerwony może wywoływać gwałtowne reakcje nie tylko u ludzi. Lepiej nie podchodzić do byka, mając na sobie rzecz w tym kolorze. Kojarzy się z radością życia, dodaje energii, jest symbolem miłości. Czerwień w otoczeniu może nawet podnosić ciśnienie tętnicze krwi.

Czarny wzbudza szacunek, sprzyja dyscyplinie i mobilizuje do działania. Nadmiar czerni może działać przygnębiająco.

Niebieski działa uspokajająco i kojąco na nerwy. Sprzyja medytacji, ale i zasypianiu. Kojarzy się z wiernością i stałością.

Zielony to kolor natury, kojarzy się z harmonią i równowagą, działa odprężająco. Jest odpoczynkiem dla oczu i sprzyja koncentracji. Nie na darmo tablice szkolne są właśnie w tym kolorze.

Biały symbolizuje czystość i pokój. Sprzyja delikatności, zgodzie i porozumieniu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki