Logo Przewdonik Katolicki

Jak w domu

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Ponad 40 osób z Białorusi, które przyjechały do Bydgoszczy na święta Bożego Narodzenia, zasiadło do wspólnej wieczerzy wigilijnej z bp. Janem Tyrawą. Spotkanie, w którym uczestniczył także zastępca prezydenta Bydgoszczy Bolesław Grygorewicz, odbyło się w siedzibie Caritas Diecezji Bydgoskiej. Mieszkańcy z parafii Mosty na Białorusi przyjechali do grodu nad Brdą 20 grudnia. Z...

Ponad 40 osób z Białorusi, które przyjechały do Bydgoszczy na święta Bożego Narodzenia, zasiadło do wspólnej wieczerzy wigilijnej z bp. Janem Tyrawą. Spotkanie, w którym uczestniczył także zastępca prezydenta Bydgoszczy Bolesław Grygorewicz, odbyło się w siedzibie Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Mieszkańcy z parafii Mosty na Białorusi przyjechali do grodu nad Brdą 20 grudnia. Z polskimi rodzinami spędzili jeden z najważniejszych okresów w ciągu roku, jakim są święta Bożego Narodzenia. Wigilia w Caritas odbyła się po raz pierwszy w ubiegłym roku, kiedy to do Bydgoszczy przyjechali mieszkańcy diecezji mińsko-mohylewskiej. – Jesteśmy dumni i pełni radości, że możemy w ten sposób służyć naszym rodakom ze Wschodu. Chcemy, aby dzięki Caritas klimat świąt utrzymał się jak najdłużej – powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła.

Dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej podkreślił wzruszenie, które niejednokrotnie można było dostrzec na twarzach rodaków. – Oni dziękują, że mogą być w Polsce i mówić ojczystym językiem. Widać w nich mocne – polskie korzenie. Mam nadzieję, że czują się tutaj jak u siebie w domu. Chciałbym także, aby mogli swoją polskość przeżywać w pełnej wolności. Tak naprawdę nieważne jest to, którędy będą przebiegały granice, tylko to, czy te relacje będą pełne miłości i wzajemnej życzliwości – podkreślił ks. Przybyła.

Biskup Jan Tyrawa uważa, że coroczne spotkania z Polakami ze Wschodu powinny mieć przede wszystkim wymiar religijny i chrześcijański. – Tutaj nie chodzi tylko o tradycje i zachowanie polskości. Ta wymiana ma budować więzi, przede wszystkim na płaszczyźnie religijnej. Polska także otrzymała w trudnych czasach wiele pomocy z Zachodu. Jesteśmy winni to samo. Zwłaszcza osobom na Wschodzie, które są narażone na zawirowania ideologiczne. Sądzę, że takie kontakty powinny pomóc im odzyskiwać pewną hierarchię wartości, które wynikają z wiary i Ewangelii i na których została zbudowana cała Europa – powiedział biskup bydgoski.

Do Polski przyjechała m.in. Teresa Sereda. – Czuję wielkie zadowolenie z tego, że mogłam przybyć do ojczyzny. Żywimy nadzieję, że wspólnie przeżyte święta będą bardzo owocne. Mam na myśli nas oraz rodziny, które tak wspaniale nas goszczą. Za to wszystko serdecznie dziękujemy – powiedziała.

To niejedyne spotkanie świąteczne. Goście spotkali się także na wspólnej kolacji z prezydentem Bydgoszczy. Wzięli udział w Pasterkach, a także we wspólnym kolędowaniu u sióstr szensztackich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki