Z kościoła oo. Karmelitów Bosych na Wzgórzu św. Wojciecha skradziono obraz patrona świątyni – św. Józefa. Malowany na blasze obraz był niewielki; nie jest do końca znana data jego powstania ani szacunkowa wartość materialna. Malowidło ujęte było w złocone ramy. Wcześniej znajdowało się ono w celi jednego z zakonników. Ostatnio obraz został wystawiony we wnętrzu świątyni w związku z trwająca Nowenną do św. Józefa, która poprzedza odpust przypadający 19 marca. Na razie sprawcy kradzieży nie zostali ujęci.
Karmelici bosi to zakon powstały na górze Karmel w XII wieku i zreformowany w dobie Odrodzenia przez świętą Teresę od Jezusa. Pierwszoplanowym zadaniem zakonu jest oddawanie się modlitwie oraz bycie w Kościele szkołą modlitwy.
Do Polski karmelici bosi przybyli w roku 1605, a do Poznania w 1618. Poznański klasztor został założony w dużej mierze dzięki inicjatywie Katarzyny z Leszczyńskich Tęczyńskiej Czarnkowskiej. Był ośrodkiem kultu św. Józefa i św. Teresy. Został zniesiony dekretem króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III z 1801 roku. Do zniszczonego wskutek działań wojennych kościoła i klasztoru zakonnicy wrócili dopiero w 1946 roku. Odbudowa trwała przez ponad 20 lat. Od roku 1984 prowadzono tu prace nad całkowitą renowacją kościoła, którego poświęcenie odbyło się 19 marca 1990 r. W 1990 r. przy klasztorze rozpoczął działalność Instytut Duchowości Carmelitanum. Od września 1993 roku w poznańskim klasztorze mieści się Seminarium Duchowne Prowincji Warszawskiej.