Logo Przewdonik Katolicki

Święta czy urlop?

Justyna Mrozik
Fot.

Choć święta Bożego Narodzenia uważane są przez Polaków za najbardziej rodzinne, to każdego roku coraz więcej osób spędza je poza domem. Dla niektórych świąteczny wyjazd jest ucieczką od tradycji, dla innych idealnym czasem na wykorzystanie urlopu. Nietradycyjne spędzanie świąt to wybór między wycieczkami zagranicznymi, najczęściej do ciepłych krajów, a wyjazdem do ośrodków...

Choć święta Bożego Narodzenia uważane są przez Polaków za najbardziej rodzinne, to każdego roku coraz więcej osób spędza je poza domem. Dla niektórych świąteczny wyjazd jest ucieczką od tradycji, dla innych idealnym czasem na wykorzystanie urlopu.

Nietradycyjne spędzanie świąt to wybór między wycieczkami zagranicznymi, najczęściej do ciepłych krajów, a wyjazdem do ośrodków wypoczynkowych czy gospodarstw agroturystycznych na terenie Polski. Jedno jest pewne – decyzja o spędzaniu świąt poza domem nie jest spontaniczna. Często trzeba ją podjąć już we wrześniu lub październiku, gdyż wtedy oferty biur turystycznych są najbogatsze i najtańsze. Polacy wcześnie myślą o świętach Bożego Narodzenia, pytanie tylko, czy te przygotowania mają cokolwiek wspólnego z prawdziwymi świętami?

Kuszące propozycje
Według badań instytutu Ipsos, przeprowadzonych w grudniu 2005 roku, na wypoczynkowy wyjazd w Wigilię decyduje się ok. 3 proc. Polaków. Pierwsze i drugie święto poza miejscem zamieszkania spędza już 8 proc. naszego społeczeństwa. Jak twierdzą przedstawiciele biur podróży, od 3-4 lat liczba osób udających się na świąteczne wycieczki systematycznie wzrasta.

Pytając o oferty świąteczne w biurach turystycznych, klienci stawiają przede wszystkim jeden warunek, „żeby było ciepło”. Dlatego też wiele osób decyduje się na wyjazdy do takich krajów jak Egipt, Meksyk czy Tajlandia, w których temperatura sięga w tym czasie ok. 25-30°C w ciągu dnia. Można wtedy spędzać święta leżąc na plaży albo kąpiąc się w morzu lub basenie. Trudno jednak w takiej atmosferze o przeżycia religijne, szczególnie w krajach niechrześcijańskich. Ale, jak twierdzi przedstawicielka jednego z poznańskich biur podróży: – Jeśli ktoś decyduje się na świąteczny wyjazd do egzotycznego kraju, to chce poznać tamtejsze zwyczaje. Dlatego też wyjeżdżający np. do Egiptu raczej zdają sobie sprawę z tego, że świąt Bożego Narodzenia tam się nie obchodzi.

Tym razem nie pieniądze
Argumentem przemawiającym za wyjazdem na pewno nie są kwestie finansowe. Wycieczka w okresie świąt Bożego Narodzenia i sylwestra jest jednym z droższych wyjazdów w ciągu roku i to nawet jeśli decydujemy się na ofertę „first minute”, czyli rezerwując podróż, gdy do biur dopiero wchodzą oferty zimowe. Na okazję typu „last minute” też trudno liczyć, gdyż już w połowie grudnia brakuje wolnych miejsc w samolotach. Zresztą wycieczki do egzotycznych krajów nigdy nie są tanie.

Ucieczka w Polskę
Większość wyjeżdżających osób chce uniknąć pracochłonnych przygotowań. Wielkie sprzątanie, gotowanie czy bieganie za prezentami jest dla nich po prostu męczące.

Nietrudno więc się dziwić, że wolą spakować walizki, zabrać dzieci, pieska i wyjechać „na gotowe”. Spędzając świąteczny czas w gospodarstwach agroturystycznych, mają okazję przeżyć święta, jakich sami w domu by nie zorganizowali. Mogą skosztować prawdziwych tradycyjnych dań podczas wieczerzy wigilijnej, uczestniczyć w pasterce w małym wiejskim kościółku, wziąć udział w kuligu lub posiedzieć przy ognisku. Takie miejsce staje się zatem swoistym świątecznym azylem.

Złapani w pułapkę
Ucieczka przed świętami? Czyż to nie przykre, że Boże Narodzenie w naszym domu, z rodziną, jest dla nas czymś nużącym? Jeśli jednak nasze święta i przygotowania do nich co roku polegają jedynie na umyciu okien, ustrojeniu choinki, ugotowaniu dwunastu potraw, rozdaniu prezentów i oglądaniu telewizji, to czas ten przestaje być dla nas ważny i staje się męczącą rutyną. Aby święta wyglądały inaczej, trzeba po prostu odnaleźć religijne oblicze Bożego Narodzenia we własnym domu i parafialnym kościele, wśród najbliższych, w zwyczajnym otoczeniu. Wyjazd na pewno w tym nie pomoże…

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki