Logo Przewdonik Katolicki

W żłobie leży...

Błażej Tobolski
Fot.

[...] owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie (Łk 2, 7). Tyle o miejscu narodzenia Jezusa, gdzieś pod Betlejem, mówi nam Ewangelia. Szczegóły tego nadzwyczajnego dla świata wydarzenia próbują zgłębić uczeni. Nam natomiast pozostaje serce i wyobraźnia. Jeśli posiadamy również zdolności plastyczne, naszym wyobrażeniom możemy nadać realny kształt. Tak też...

„[...] owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie” (Łk 2, 7). Tyle o miejscu narodzenia Jezusa, gdzieś pod Betlejem, mówi nam Ewangelia. Szczegóły tego nadzwyczajnego dla świata wydarzenia próbują zgłębić uczeni. Nam natomiast pozostaje serce i wyobraźnia.

Jeśli posiadamy również zdolności plastyczne, naszym wyobrażeniom możemy nadać realny kształt. Tak też uczynili uczestnicy konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową.

Szopki z wyobraźnią
W tym roku już po raz ósmy wybierano tę „naj” wśród prac nadesłanych przez dzieci, młodzież i dorosłych. Do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 206 szopek, które można podziwiać na wystawie „Żłóbek Wielkopolski” w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. Forma i technika wykonania były dowolne, dlatego też obok tradycyjnych żłóbków znajdziemy tu ciekawe i zaskakujące rozwiązania, przedstawiające pierwsze chwile życia Jezusa. Można powiedzieć: śmieszne, sympatyczne i symboliczne, kiedy ogląda się owe betlejemskie stajenki wykonane z ciasteczek, z puchatymi, włóczkowymi postaciami czy też zawierające treści patriotyczne. Wszystkie jednak są piękne!

Zobaczyć i zagłosować
Wystawę można zwiedzać do 31 stycznia we wtorki, środy, piątki oraz w soboty (w tym dniu wstęp bezpłatny) w godz. 10-16 i w niedziele w godz. 10-15. Muzeum Etnograficzne mieści się przy ul. Grobla, a jego wejście znajduje się od ul. Mostowej.

20 stycznia zostanie przyznana nagroda publiczności. Warto więc wybrać się wcześniej do muzeum, choćby przy okazji niedzielnego spaceru z rodziną, i zagłosować na szopkę, którą uznamy za najładniejszą.

Organizatorami konkursu są: Gimnazjum w Robakowie, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Wielkopolski „Macierz” i Muzeum Etnograficzne – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki