Logo Przewdonik Katolicki

W blasku szopki

Adam Suwart, PK
Fot.

Tłum dzieci z nauczycielami i opiekunami zapełnił gmach Muzeum Etnograficznego przy ulicy Mostowej w Poznaniu. W sobotę 1 grudnia rozstrzygnięto konkurs szopek bożonarodzeniowych Żłóbek Wielkopolski. Na IX już edycję konkursu, zorganizowanego przez poznańskie Muzeum Etnograficzne we współpracy z Gimnazjum w Robakowie, Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr ...

Tłum dzieci z nauczycielami i opiekunami zapełnił gmach Muzeum Etnograficznego przy ulicy Mostowej w Poznaniu. W sobotę 1 grudnia rozstrzygnięto konkurs szopek bożonarodzeniowych „Żłóbek Wielkopolski”.

Na IX już edycję konkursu, zorganizowanego przez poznańskie Muzeum Etnograficzne we współpracy z Gimnazjum w Robakowie, Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr – Oddział Wielkopolski „Macierz” oraz Towarzystwem Miłośników Miasta Poznania, wpłynęło aż 136 prac. Zdaniem jury, obradującego pod przewodnictwem Anety Skibińskiej, kierownik muzeum, szopki reprezentowały wyrównany poziom i w większości spełniały konkursowe wymogi: zachowanie tradycyjnych elementów żłóbka, nawiązanie do kultury regionu – Wielkopolski.
Choć niemal wszystkie prace dowodzą dużego zaangażowania ich twórców – w większości dzieci i młodzieży, to jednak nagrodzić można było wybrane. Obok kilkunastu wyróżnień przyznano główne nagrody: I nagroda w kategorii najmłodszych: „Pszczółki” – 5- i 6-latki z Przedszkola nr 186 w Poznaniu; I nagroda w kategorii I – szkoły podstawowej przypadła Patrycji Łopacie; w kategorii II – gimnazjalnej pierwszej nagrody nie przyznano, druga nagroda przypadła Joannie Wojciechowskiej z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Kaźmierzu, podobnie w trzeciej kategorii – ponadgimnazjalnej nie przyznano I nagrody, drugą zaś uhonorowano pracę zbiorową podopiecznych Dom Dziennego Pobytu Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodzin Maryi w Szamotułach. Przyznano też kilkanaście wyróżnień.
Wszystkie szopki, prezentujące się bardzo ciekawie, można oglądać w siedzibie Muzeum Etnograficznego w Poznaniu (wejście przez park od ul. Mostowej 7) do dnia 5 stycznia 2008 roku. Podczas zwiedzania można wytypować najładniejszą pracę i oddać na nią swój głos – 6 stycznia o godzinie 12 w siedzibie muzeum nastąpi wręczenie nagrody publiczności.
Sponsorem nagród w konkursie jest m.in. Księgarnia św. Wojciecha.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki