Logo Przewdonik Katolicki

Polski kokon niepełnosprawności

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Z prof. dr. hab. med. Aleksandrem Kabschem, kontynuatorem poznańskiej szkoły rehabilitacji, rozmawia Jadwiga Knie-Górna Tegoroczny Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ma na celu zarówno promowanie zrozumienia problemów niepełnosprawnych przez osoby zdrowe, jak również organizowanie wsparcia dla ich godności, praw i dobra. Panie Profesorze, kim w Polsce jest i jakie prawa ma człowiek...

Z prof. dr. hab. med. Aleksandrem Kabschem, kontynuatorem poznańskiej szkoły rehabilitacji, rozmawia Jadwiga Knie-Górna

Tegoroczny Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ma na celu zarówno promowanie zrozumienia problemów niepełnosprawnych przez osoby zdrowe, jak również organizowanie wsparcia dla ich godności, praw i dobra. Panie Profesorze, kim w Polsce jest i jakie prawa ma człowiek niepełnosprawny?
– Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest po to, by przypominać, że wśród nas żyją, walcząc z ogromnymi problemami, ludzie z różnymi upośledzeniami. Przez wiele lat „walczyły” nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także te, którym ich problemy leżały na sercu, jak prof. Wiktor Dega – twórca polskiej szkoły rehabilitacyjnej. Szczycę się tym, że pochodzę od źródła, czyli właśnie od prof. Degi – który z kolei pochodzi od praźródła, czyli fundacji dla dzieci kalekich Gąsiorowskich. Właśnie w szpitalu ich imienia mieściła się pierwsza klinika ortopedyczna obejmująca teren całej ówczesnej rubieży zachodniej. W bardzo krótkim czasie Wiktor Dega stworzył pewien uniwersalny program, który WHO nie tylko zaakceptowała, ale również zaleciła do wprowadzenia innym. Pomimo że od tamtych wydarzeń minęło ponad pół wieku, to pojęcie niepełnosprawności w dalszym ciągu nie do końca jest zdefiniowane. W naszym społeczeństwie pojęcie „osoba niepełnosprawna” jest bardzo zróżnicowane, począwszy od tego, że matka mówi w szkole, iż nie życzy sobie, aby jej dziecko siedziało obok „garbatej”, aż po okazywanie litości osobom z widocznym upośledzeniem i niepełnosprawnością. A nie ma nic gorszego dla tych osób jak właśnie okazywanie litości.

Kilkanaście lat temu w Świebodzicach, gdzie znajdował się doskonały ośrodek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, opiekunowie zdecydowali się zabrać swoich podopiecznych na publiczną plażę. Młodzież miała widoczne kalectwa zewnętrzne. Po krótkim pobycie na plaży wokół nich zrobiło się pusto. Wreszcie przyszła delegacja plażowiczów, która w ich obecności skierowała takie słowa do opiekuna: prosimy „to” stąd zabrać, bo „to” godzi w nasze uczucia estetyczne. Choć od tego czasu wiele się zmieniło, to jednak nadal niepełnosprawni często czują się izolowani.

W 1988 roku co dziesiąta osoba w naszym kraju była niepełnosprawna, w 2002 już co siódma, a przewiduje się, że w 2015 będzie to już co piąta. Czy są podejmowane konkretne działania, aby temu zapobiec?
– Wręcz przeciwnie, produkujemy coraz więcej niepełnosprawnych. Rozsypał się nasz system rehabilitacji kompleksowej, zwłaszcza leczniczej. Jeżeli np. na „zwykłą lampę”, która jest tylko zabiegiem towarzyszącym rehabilitacji, dziś zapisuje się już na II kwartał 2007 roku, na łóżko rehabilitacyjne czeka się jeszcze dłużej, a jeśli pacjentem oczekującym jest np. dziecko, to zaniechanie czynnej rehabilitacji medycznej utrwali jego kalectwo. Tymczasem w tutejszej Akademii Medycznej zlikwidowano około 120 łóżek rehabilitacyjnych! Efektem takich działań będzie potężna fala wszelkich typów niepełnosprawności, której nasze państwo nie udźwignie. Proszę jeszcze do tego dodać problem starzejącego się społeczeństwa.

Poruszył Pan Profesor problem zatrudnienia. Jak wygląda sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy?
– W czasach PRL-u istniała spółdzielczość inwalidzka i choć kulała, to jednak dawała pracę wielu niepełnosprawnym. W czasie przemian społeczno-politycznych w naszym kraju praktycznie te spółdzielnie przestały istnieć, a wraz z nimi miejsca pracy. Obecnie zarządy dużych firm często tylko pro forma zatrudniają osoby niepełnosprawne, by płacić mniejsze podatki. Krótko mówiąc, na naszym wolnym rynku pracy osoby niepełnosprawne najczęściej pozostają bez możliwości zatrudnienia. Być może ta sytuacja wyglądałby inaczej, gdyby – o co postulujemy od lat – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych urzędował przy gabinecie premiera.

Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale osoba niepełnosprawna w naszym kraju pozbawiona jest właściwie wszelkich praw...
– Osoba niepełnosprawna w Polsce ma bardzo wiele praw; są to prawa spisane i takimi pozostają, ponieważ nie ma warunków do ich realizacji.

Jest Pan prekursorem rehabilitacji poprzez sport. W tej dziedzinie akurat mamy się czym pochwalić, ponieważ ilość zdobytych medali przez osoby niepełnosprawne jest imponująca, wprost przeciwnie do sportowców pełnosprawnych.
– Początki uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne sięgają lat 50., kiedy to zajęcia tego typu prowadziła służba zdrowia. Potem sport przejęła spółdzielczość inwalidzka, od której z kolei w 1959 roku przejęła go organizacja spółdzielcza Z.S. „Start”. Od tego momentu sport osób niepełnosprawnych zaczął się rozwijać, ponieważ wraz z pojawianiem się doniesień o doskonałych osiągnięciach naszych niepełnosprawnych sportowców, zaczęli pojawiać się ludzie biznesu, za którymi szły pieniądze. Efektem tego rozwoju stało się późniejsze powołanie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego przy PKOl-u. Prawdą jest również to, że sport osób niepełnosprawnych, wymagający tak samo ogromnych funduszy jak sport ludzi pełnosprawnych, może tak doskonale się rozwijać dzięki wspieraniu osób czy też instytucji prywatnych.

Czy wejście Polski do Unii poprawiło sytuację osób niepełnosprawnych w naszym kraju?
– Nic nie zmieniło. Mało tego, w powstałej z inicjatywy osób niepełnosprawnych Europejskiej Federacji Niepełnosprawnych, która w Unii posiada bardzo wysoki status włącznie z prerogatywami legislacyjnymi, nie ma Polaków. Jest tam zarejestrowana tylko mała organizacja pozarządowa, obejmująca cząstkę polskich niepełnosprawnych.

Społeczeństwa zachodnie są bardziej otwarte na pomoc osobom niepełnosprawnym. W Polsce w dalszym ciągu np. matki przeważnie samotnie wychowujące swoje niepełnosprawne dzieci pozostawiane są bez wsparcia. Może warto byłoby zacząć od parafii, przy których powstawałyby zespoły zajmujące się świadczeniem tego typu pomocy?
– Dramatów zarówno matek dzieci niepełnosprawnych, jak i samych osób niepełnosprawnych rzeczywiście jest cały ogrom. Proszę zobaczyć, że jeszcze do tej pory, najczęściej w środowiskach małomiasteczkowych „odkrywane” są osoby niepełnosprawne, które wcześniej były zamykane, czasem nawet wiązane i ukrywane przed światem zewnętrznym. To są niestety pozostałości po kilkudziesięciu latach panowania w naszym kraju systemu, który zmusił nasze społeczeństwo do bytowania w zamkniętym kokonie. Jak się okazuje, wychodzenie z niego trwa bardzo długo.

Pomysł z przyparafialnymi zespołami bardzo mi się podoba, ponieważ od dłuższego czasu staramy się przybliżyć proboszczom szeroki wachlarz problemów osób niepełnosprawnych. Zaproponowałem takie „minimum rehabilitacyjne” dla księży proboszczów. W tym też temacie w naszej archidiecezji planuje się takie spotkania, jednak, aby coś się naprawdę zmieniło, potrzebna jest także aktywizacja społeczności parafialnej.

Jest Pan przewodniczącym powołanej przy Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu Komisji Rehabilitacji i Integracji Społecznej. W jakim celu powołano tę komisję?
– Celem jej jest inicjowanie badań i konferencji naukowych, a także publikacji. Choć komisja została powołana w lutym tego roku, to już miesiąc później pod jej szyldem odbyła się duża konferencja poświęcona rehabilitacji w geriatrii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki