Logo Przewdonik Katolicki

Uniwersalna pigułka?

Renata Krzyszkowska
Fot.

Aspiryna, lek przeciwzapalny, który najczęściej stosujemy, by złagodzić ból i zmniejszyć gorączkę, ma także wiele innych zastosowań. Ostatnio pojawia się coraz więcej doniesień, że ten najpopularniejszy lek świata może być skuteczny także w walce z rakiem. Według najnowszych badań naukowców z University of Newcastle w Wielkiej Brytanii, aspiryna może hamować powstawanie...

Aspiryna, lek przeciwzapalny, który najczęściej stosujemy, by złagodzić ból i zmniejszyć gorączkę, ma także wiele innych zastosowań. Ostatnio pojawia się coraz więcej doniesień, że ten najpopularniejszy lek świata może być skuteczny także w walce z rakiem.

Według najnowszych badań naukowców z University of Newcastle w Wielkiej Brytanii, aspiryna może hamować powstawanie naczyń krwionośnych odżywiających rozwijający się nowotwór. Wcześniej amerykańscy naukowcy udowodnili, że zażywanie aspiryny zmniejsza ryzyko pojawienia się raka piersi u kobiet. Badania na ponad 2800 kobietach wykazały, że te z nich, które co najmniej raz w tygodniu przez sześć miesięcy łykały aspirynę, o 20 proc. rzadziej chorowały na raka piersi. Kobiety, które zażywały aspirynę codziennie, zapadały na ten nowotwór jeszcze rzadziej.

Zawał, udar i polipy
Włoscy naukowcy trzy lata temu opublikowali wyniki badań, które dowiodły, że regularne przyjmowanie małych dawek aspiryny, przez pięć lat i dłużej, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów jamy ustnej, krtani i przełyku nawet o dwie trzecie.

Pojawiły się także doniesienia, że jedna tabletka aspiryny dziennie może o 10 proc. zmniejszać ryzyko rozwoju polipów (łagodnej formy nowotworu) w jelicie grubym u pacjentów, którzy już byli leczeni z powodu raka tego narządu.

Aspiryna od lat zalecana jest w profilaktyce zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Wykazano także, że podawanie tego leku przez co najmniej dwa lata może chronić przed chorobą Alzheimera. Niestety, jeśli wystąpią już jej pierwsze objawy, aspiryna nie jest skuteczna.

Ostrożnie!
Mimo wszystkich swych zalet lek ten ma i wady. Może powodować krwawienia z żołądka i jelit oraz przyczyniać się do rozwoju wrzodów. Jego dłuższe stosowanie musi odbywać się tylko pod kontrolą lekarza.

Uwaga! Aspiryny nie wolno podawać dzieciom do 12. roku życia. Może się to bowiem skończyć wystąpieniem zespołu Reya, w wyniku którego uszkodzeniu ulega mózg i wątroba dziecka. Zamiast aspiryny dzieciom podaje się paracetamol.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki