Logo Przewdonik Katolicki

10-lecie odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Częstochowie u stóp Czarnej Madonny odbyły się główne uroczystości z okazji 10-lecia odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce. Spotkanie rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył kard. Józef Glemp. Wśród uczestników znalazła się liczna grupa reprezentująca diecezję bydgoską. Podczas homilii Prymas Polski zaakcentował trzy najważniejsze zadania, które stoją...

W Częstochowie – u stóp Czarnej Madonny – odbyły się główne uroczystości z okazji 10-lecia odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce. Spotkanie rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył kard. Józef Glemp. Wśród uczestników znalazła się liczna grupa reprezentująca diecezję bydgoską.

Podczas homilii Prymas Polski zaakcentował trzy najważniejsze zadania, które stoją przed Akcją Katolicką – są to „zadania prorockie, obserwacja rzeczywistości oraz poszukiwanie i poszerzanie dobra”. Porównując Akcję Katolicką do proroka Eliasza, prymas wskazał, że przyjmuje ona zadania związane z głoszeniem Bożej prawdy w różnych miejscach, przy pomocy słowa pisanego i środków powszechnego przekazu. – Kardynał zachęcał nas do wnikliwej obserwacji zjawisk społecznych zachodzących w najbliższym otoczeniu oraz do przeciwstawiania się złu. Zaakcentował zagrożenia czyhające na małżeństwa i rodziny. Prosił, abyśmy nie ustawali w poszukiwaniu dobra w życiu publicznym, wspólnotowym oraz rodzinnym – przyznała Hanna Marchlik, prezes zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej.

W uroczystościach wzięli również udział abp Józef Michalik, bp Mariusz Leszczyński, bp Piotr Jarecki, Chiara Finozetti z włoskiej Akcji Katolickiej, a także Krystyna Mochlińska reprezentująca Akcję Katolicką z Wielkiej Brytanii.

Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej mec. Halina Szydełko wręczyła ośmiu osobom zasłużonym dla Akcji Katolickiej „Medale zasługi za Dzieło Apostolstwa”. Pierwszy dzień zakończył się czuwaniem w kaplicy Cudownego Obrazu.

Drugiego dnia członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej z różnych diecezji przemaszerowali spod katedry częstochowskiej na Wały Jasnogórskie. Tam bp. Mariusz Leszczyński odczytał list od Ojca Świętego Benedykta XVI. Papież zachęcał w nim członków Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży do aktywniejszego włączania się w działalność misyjną w społeczeństwie.

Na zakończenie uroczystości, po odmówieniu modlitwy Anioł Pański, delegacja Akcji Katolickiej przeszła do kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie złożyła „Akt zawierzenia Akcji Katolickiej Pani Jasnogórskiej”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki