Logo Przewdonik Katolicki

Jan Paweł II Sługa Miłosierdzia

Błażej Tobolski
Fot.

Pod takim hasłem odbędzie się w Polsce VI Dzień Papieski, obchodzony 15 października. Jego cel to propagowanie osoby i nauczania Jana Pawła II, m.in. poprzez konferencje naukowe, dyskusje, koncerty czy wspólną modlitwę i refleksję. Jak co roku ok. 100 tys. wolontariuszy przeprowadzi też kwestę do puszek na rzecz stypendiów dla utalentowanej, ale ubogiej młodzieży. Takie stypendia otrzymuje...

Pod takim hasłem odbędzie się w Polsce VI Dzień Papieski, obchodzony 15 października. Jego cel to propagowanie osoby i nauczania Jana Pawła II, m.in. poprzez konferencje naukowe, dyskusje, koncerty czy wspólną modlitwę i refleksję. Jak co roku ok. 100 tys. wolontariuszy przeprowadzi też kwestę do puszek na rzecz stypendiów dla utalentowanej, ale ubogiej młodzieży. Takie stypendia otrzymuje obecnie 1,6 tys. uczniów i studentów.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Głównym organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powołana do życia przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Działalność tej organizacji ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się już 7 października galą Nagród Totus 2006 na Zamku Królewskim w Warszawie. Główne obchody, zaplanowane na 15 października, poprzedzi międzynarodowa sesja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim (14 X). Po południu TVP 2 transmitować będzie koncert „Pokolenie dzieci JPII”.

Wybrane wydarzenia – niedziela 15 października:
godz. 9 – Msza św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia
godz. 13 – Transmisja Mszy św. dla Polonii zagranicznej
Niedzielne obchody rozpoczną się o godz. 9, następnie o godz. 13 Telewizja Polonia będzie transmitować Mszę św. dla zagranicy
godz. 18 – spotkanie z Jeanem Vanier, założycielem wspólnoty Arka (L’Arche) – działającej w 30 krajach, w tym również w Polsce (Aula Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego)
godz. 20.10 – koncert „Tajemnica Światła – Pieśń o Janie Pawle II”, wpisany w modlitewny „Apel z Ojcem Świętym” (plac Zamkowy w Warszawie)

Z okazji Dnia Papieskiego 16 października rozpocznie się emisja pierwszego w historii Polski banknotu kolekcjonerskiego z Janem Pawłem II. Do obiegu wejdzie 2 mln banknotów. W tym roku Dniowi Papieskiemu towarzyszyć będzie też akcja SMS-owa. Od 1 do 17 października wysyłając SMS o treści „Pomoc” pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0400-207-401 (koszt 2,48 zł z VAT), można zasilić fundusz stypendialny Fundacji na rzecz stypendiów dla młodzieży.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki