Logo Przewdonik Katolicki

Wolność religii istotą dialogu

Błażej Tobolski
Fot.

Od dialogu z islamem zależy dziś przyszłość świata powiedział Benedykt XVI podczas spotkania z przedstawicielami świata muzułmańskiego w Castel Gandolfo. Papież zapewnił o swoim głębokim szacunku dla wyznawców islamu i woli dialogu z jego wyznawcami. W ramach ofensywy dyplomatycznej podjętej po kryzysie, do jakiego doszło po jego wykładzie w Ratyzbonie, Papież...

– Od dialogu z islamem zależy dziś przyszłość świata – powiedział Benedykt XVI podczas spotkania z przedstawicielami świata muzułmańskiego w Castel Gandolfo. Papież zapewnił o swoim głębokim szacunku dla wyznawców islamu i woli dialogu z jego wyznawcami.

W ramach ofensywy dyplomatycznej podjętej po kryzysie, do jakiego doszło po jego wykładzie w Ratyzbonie, Papież przyjął w Castel Gandolfo ambasadorów 22 krajów muzułmańskich akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, przedstawiciela Ligi Arabskiej oraz 16 członków tzw. rady konsultacyjnej muzułmanów przy włoskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Ze strony Watykanu w spotkaniu uczestniczyli: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, substytut (zastępca) sekretarza stanu abp Leonardo Sandri, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Paul Poupard. Nie był obecny sekretarz Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp Dominique Mamberti, który przebywa obecnie z wizytą w Afryce Wschodniej. W jego zastępstwie uczestniczył podsekretarz ds. stosunków z państwami ks. Pietro Parolin.

Na początku krótkiego przemówienia Benedykt XVI nie odniósł się bezpośrednio do swego wykładu z Ratyzbony ani do jego następstw. Stwierdził jedynie, że powszechnie znane są powody, dla których zaprosił muzułmanów do swej letniej rezydencji. Papież ponowił zapewnienie o swym szacunku dla islamu i przypomniał, że od początku pontyfikatu zależy mu na umacnianiu pomostów przyjaźni z muzułmanami. Podkreślił, że od dialogu z nimi, szczerego i nacechowanego wzajemnym szacunkiem, zależy dziś przyszłość świata. Powtórzył też za Janem Pawłem II, że w dialogu istotną rolę odgrywa także wolność religii, która sprzyja pokojowi i porozumieniu między narodami. – Przed wierzącymi wszystkich religii, w dobie zagrożeń dla człowieka i pokoju, stoi dziś wyzwanie obrony i promocji godności człowieka – podkreślił Ojciec Święty. Na zakończenie Benedykt XVI złożył gościom życzenia z okazji rozpoczętego okresu muzułmańskiego postu ramadanu, aby był dla nich czasem pogody i spokoju.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki