O oczyszczenie pamięci i wierność wartościom chrześcijańskim modlili się na terenie byłego obozu hitlerowskiego na Majdanku duchowni, młodzież, byli więźniowie i przedstawiciele władz z Polski i Ukrainy. Uczcili też pamięć zamordowanego na Majdanku grekokatolickiego kapłana Emiliana Kowcza. Duchowni podkreślali, że pozostaje on wzorem chrześcijańskiego humanizmu dla narodów polskiego i ukraińskiego.
– Gromadzimy się, aby dawać wyraz wiernej pamięci i budować nadzieję, która wyraża chrześcijańską postawę wobec świata, człowieka, kultury. By we wspólnocie Eucharystii wyrazić wdzięczność Bogu za to, że tu, gdzie wiele osób żegnało się z nadzieją powrotu do bliskich, ks. Emilian Kowcz potrafił ukazywać horyzont wiary, nadziei i miłości. Jego świadectwo, tak jak świadectwo Maksymiliana Kolbego, pozostaje dla nas zobowiązaniem i lekcją do naśladowania – mówił abp Józef Życiński.
Uroczystość na Majdanku stała się także sposobnością do wręczenia odznaczeń „Memoria Iustorum”, przyznawanych „w uznaniu zasług dla budowania pomostów, rozwijania dialogu między narodami Polski i Ukrainy i okazywania chrześcijańskiej postawy w warunkach nienawiści, pogardy i agresji”.
Uroczystości zakończyła Droga krzyżowa (na zdjęciu), odprawiona na terenie obozu wspólnie przez ukraińskich i polskich duchownych.