Logo Przewdonik Katolicki

Razem po latach

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

W 30. rocznicę założenia Komitetu Obrony Robotników prezydent Lech Kaczyński odznaczył 88 nieuhonorowanych dotychczas założycieli oraz współpracowników KOR. Po osiągnięciu sukcesu, po roku 1989 mamy pod wieloma względami często różną wizję tego, co jest i tego, co być powinno. Ale chciałbym zachęcić panie i panów, żeby dziś o tym zapomnieć na kilka godzin ...

W 30. rocznicę założenia Komitetu Obrony Robotników prezydent Lech Kaczyński odznaczył 88 nieuhonorowanych dotychczas założycieli oraz współpracowników KOR.

– Po osiągnięciu sukcesu, po roku 1989 mamy pod wieloma względami często różną wizję tego, co jest i tego, co być powinno. Ale chciałbym zachęcić panie i panów, żeby dziś o tym zapomnieć na kilka godzin – mówił Kaczyński.

Pośmiertnie Orderem Orła Białego został uhonorowany Jan Józef Lipski. Odznaczenia państwowe otrzymali także m.in. Irena Romaszewska, Seweryn Blumsztajn, Henryk Wujec (na zdjęciu po prawej), Andrzej Celiński, Stanisław Barańczak, Jan Lityński, ks. Stanisław Małkowski i Bronisław Wildstein. Pośmiertnie odznaczeni zostali m.in. ks. Jan Zieja, Ludwik Cohn i Stanisław Pyjas.

KOR powstał 23 września 1976 roku jako reakcja na represje, które spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej osobom represjonowanym przez komunistyczne władze. KOR zakończył swoją działalność w 1981 roku na I Krajowym Zjeździe NSZZ „Solidarność”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki