Logo Przewdonik Katolicki

Pod „skrzydłami”

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Caritas Diecezji Bydgoskiej zachęca wszystkich chętnych do udziału w programie Skrzydła. Jest on realizowany w ramach ogólnopolskiej akcji na terenie poszczególnych diecezji. Od ubiegłego roku w Bydgoszczy liczba osób objętych programem wzrosła dwudziestokrotnie. We wrześniu ruszyła kolejna akcja informacyjna. Skrzydła to program długoterminowej pomocy skierowanej...

Caritas Diecezji Bydgoskiej zachęca wszystkich chętnych do udziału w programie „Skrzydła”. Jest on realizowany w ramach ogólnopolskiej akcji na terenie poszczególnych diecezji. Od ubiegłego roku w Bydgoszczy liczba osób objętych programem wzrosła dwudziestokrotnie. We wrześniu ruszyła kolejna akcja informacyjna.

„Skrzydła” to program długoterminowej pomocy skierowanej do dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów, które z powodu złej sytuacji materialnej wymagają różnorakiej pomocy. To również zwiększenie szans edukacyjnych dla najuboższych uczniów poprzez objęcie ich kompleksową opieką. – W naszej diecezji rozpoczęła się druga edycja tej akcji. W zeszłym roku pomocą była objęta jedna osoba. Obecnie mamy już ponad dwudziestu kandydatów – przyznaje Marek Kamiński, koordynator na terenie diecezji bydgoskiej.

Caritas prowadzi rozmowy z pedagogami szkolnymi w różnych placówkach oświatowych. Na podstawie ich wskazań powstaje lista dzieci, które są zarejestrowane w bazie tzw. osób oczekujących. – Program rozwija się w zadowalającym tempie, mimo to kierujemy zaproszenie do wszystkich zamożniejszych mieszkańców naszej diecezji, aby chcieli wesprzeć to dzieło. W ubiegłym roku dzieci otrzymały od nas środki papiernicze, były dożywiane i ubierane. Zadbajmy o nie jeszcze bardziej – zachęca dyrektor bydgoskiej Caritas, ks. prałat Wojciech Przybyła.

Każdy, kto zgłosi się do bydgoskiej centrali lub pobierze specjalny wniosek ze strony internetowej www.caritas.bydgoszcz.pl, może wziąć udział w akcji. Pomoc jest organizowana dwutorowo. Każdy chętny może finansować „skrzydła na co dzień” oraz „skrzydła na przyszłość”. Pierwsze obejmują pomoc w formie ubioru dla dziecka, dojazdu do szkoły oraz dożywiania, a drugie – korepetycji, wycieczek szkolnych oraz kolonii. Minimalna kwota, jaką należy wpłacić, wynosi odpowiednio 147 i 154 złote. – Na nasze konto wpływały większe lub mniejsze sumy. Sponsor ma jednak pewność, że zostały one wydane we właściwy sposób, ponieważ po każdym semestrze otrzymuje ksero faktur, które są udokumentowaniem rachunków – dodaje Marek Kamiński. Warto dodać, że każdy darczyńca zna tylko imię dziecka, jego wiek, zainteresowania oraz sytuację rodzinną.

W całym kraju z programu korzysta ponad 840 osób, a oczekuje ponad 3200 dzieci. Obecnie Caritas zebrała na ten cel około 765 tysięcy złotych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki