Logo Przewdonik Katolicki

Świeca, która tworzy polską Wigilię

| 30.11.22r
CARITAS

29 listopada zainaugurowana została 29. akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Pozyskane dzięki niej środki będą, jak co roku, przeznaczone na pomoc najmłodszym w Polsce i za granicą. Akcji towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską Wigilię”.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zapoczątkowane w 1994 r. na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach, to jedna z najstarszych akcji Caritas. Połączone jest z rozprowadzaniem w czasie Adwentu Świecy Caritas, która stała się rozpoznawalnym symbolem polskiej Wigilii. Znakiem obecności Chrystusa oraz naszej solidarności z potrzebującymi. W tym roku Caritas przygotowała 2 mln świec, które zapłoną na świątecznych stołach.
Dla dzieci polskich i ukraińskich
— Pozyskane podczas akcji fundusze umożliwią finansowanie działań dla najuboższych dzieci organizowane w parafiach oraz diecezjach. To m.in. zapewnienie dzieciom wakacyjnego wypoczynku, posiłków, a także zajęć edukacyjnych w świetlicach oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu — mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas Polska.
Letni wypoczynek dla dzieci pochodzących m.in. z rodzin zastępczych, niepełnych i ubogich to jedna z najważniejszych inicjatyw, realizowanych m.in. dzięki środkom pozyskanym w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (WDPD). W tym roku taki wypoczynek zorganizowało w miejscach atrakcyjnych turystycznie blisko 40 Caritas diecezjalnych. Skorzystało z niego blisko 15 tys. dzieci, w tym 2 tys. dzieci z Ukrainy.
— Jednym z założeń tegorocznego wypoczynku organizowanego przez Caritas była integracja dzieci ukraińskich z dziećmi polskimi. Mając na uwadze traumatyczne przeżycia, jakich doświadczyli nasi najmłodsi ukraińscy goście, przeprowadzono specjalne warsztaty wspierające w zakresie edukacji, zdrowia psychicznego, sprawności fizycznej i szeroko rozumianej profilaktyki — dodaje Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
Środki z akcji wspierają również program stypendialny Skrzydła. W związku z kryzysem związanym z wojną za naszą wschodnią granicą do programu zostały włączone również dzieci ukraińskie uczące się w polskich szkołach. W tym roku, w ramach Skrzydeł, Caritas przekazała najuboższym dzieciom polskim i ukraińskim 590 stypendiów. Ponadto 310 szczególnie uzdolnionych dzieci otrzymało stypendia w ramach programu Skrzydła – Dwa Talenty, który wspiera rozwój ich pasji.
 
By zaspokoić głód
Od 1996 r. część środków z akcji przeznaczana jest także na pomoc dzieciom żyjącym w najuboższych regionach świata. Dzięki ofiarności Polaków w ubiegłych latach udało się m.in. odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych, i zorganizować dożywianie dzieci w dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli. W tym roku część funduszy z wcześniej prowadzonych akcji Caritas przekazała na wsparcie budowy przedszkola dla ok. 180 dzieci z rodzin zamieszkujących najbiedniejsze dzielnice Jaunde w Kamerunie. Budowę rozpoczęły polskie misjonarki, siostry pallotynki, które na co dzień posługują w Kamerunie, niosąc wsparcie najuboższym mieszkańcom tego kraju.
Część środków pozyskanych z tegorocznej akcji WDPD (10 gr od każdej Świecy Caritas) również zostanie przeznaczona na wsparcie dzieł misyjnych, których adresatami są dzieci – głównie dożywiania m.in. na terenach dotkniętych suszą i objętych działaniami wojennymi. Ze wsparcia skorzysta ok. pół tysiąca najmłodszych z krajów globalnego południa.
Dzieło, które łączy
Od 2000 r. WDPD jest akcją ekumeniczną, która obecnie organizowana jest przez Caritas, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS. Każdego roku odbywa się także jej wspólna inauguracja. W tym roku miała ona miejsce 29 listopada w Warszawie, w siedzibie Caritas Polska. W spotkaniu uczestniczyli m.in. ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, pani Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Polskiej, ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor ośrodka ELEOS, a także przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego.
Związek Harcerstwa Polskiego dołączył do akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 1997 r., w ramach corocznej akcji przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Płomienie, zapalone od wiecznego ognia płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego, niesione są przez skautów z różnych krajów jako symbol jedności, braterstwa i pokoju. W tym roku przekazanie płomienia naszym harcerzom odbędzie się 11 grudnia. Dzięki nim światło w postaci zapalonych Świec Caritas trafi do naszych parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dając ludziom ciepło i rozpalając w sercach nadzieję. Nadzieję, że przyjdzie kiedyś czas bez głodu i wojen.
 
Jak wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom?
  • Odbierając Świecę Caritas w parafii lub placówce Caritas
  • Wysyłając SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)
  • Dokonując płatności online lub wypełniając przelew – dane stronie caritas.pl/swieca
 
Więcej o akcji:
Caritas.pl/swieca
 
Materiały do pobrania:
KRAJ
PRZEBITKI
https://we.tl/t-V8xQYJdIVt
SETKI DOROŚLI
Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska
https://we.tl/t-iApYLabVKf
Alina Arczewska, kierownik turnusu dla dzieci w Chłapowie, Caritas Diecezji Kieleckiej 
https://we.tl/t-n7JyPgNMv7
Marlena Bernacka-Pluta, wychowawca turnusu dla dzieci w Chłapowie, Caritas Diecezji Kieleckiej 
https://we.tl/t-q60F4trM2q
Rafał Pacanowski, wychowawca turnusu dla dzieci w Chłapowie, Caritas Diecezji Kieleckiej 
https://we.tl/t-X7z1ck4cSY
Ks. Stanisław Lodziński, opiekun duchowy turnusu dla dzieci w Chłapowie, Caritas Diecezji Kieleckiej 
https://we.tl/t-AYmaO4r9zI
Aleksandra, wolontariuszka na koloniach Caritas w Chłapowie, Caritas Diecezji Kieleckiej 
https://we.tl/t-pB9HvMPEPl
SETKI DZIECI
https://we.tl/t-Kn5HKB7MUy
SETKI AUDIO 
https://we.tl/t-5leGyuP9tC
+AUDIO
Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska
https://we.tl/t-lEhy4EeJvS
ZDJĘCIA z kolonii Caritas w Chłapowie
https://we.tl/t-itbrTMg0t6
 
 
 
ZAGRANICA
 
AFRYKA
 
Przebitki Rwanda (ośrodek dożywiania, posiłki dzieci, dystrybucja jedzenia dla matek z niemowlętami)
https://we.tl/t-BbDoiu9d9I
 
Przebitki Sudan Południowy (żywność dla rodzin z dziećmi)
https://we.tl/t-8q6Qnrdfra
 
Zdjęcia z dożywianiem dzieci w Rwandzie i Sudanie Południowym
https://we.tl/t-rx7J0ITcM0
 
KAMERUN
 
Zdjęcia z działań sióstr pallotynek i pasjonistek (budowa przedszkola pallotynek oraz spotkanie w szkole pasjonistek)
https://we.tl/t-5m6fXXLrgv
 
Przebitki z działań sióstr pallotynek i pasjonistek
https://we.tl/t-aR3zCL2kAd
 
Setka z s. Weroniką Sakowską - pallotynką (o posłudze i budowie przedszkola)
https://we.tl/t-mqFe4GQQsY
 
Setka z podopieczną sióstr pallotynek – Obama Marie z synem
https://we.tl/t-szSo2ETwP3
 
Setka z podopiecznym sióstr pallotynek – Martial Hervé z synami
https://we.tl/t-OwC5m34iAi
 
Setka z s. Cyprianą Ntemboh – pasjonistką (o prowadzeniu szkoły)
https://we.tl/t-el3FBSpm58
 
Setka z s. Edytą Budynek – pasjonistką (oprowadzanie po szkole i o budowie nowej placówki)
https://we.tl/t-wKBzG8XTCo
 
 
Felieton video Caritas Polska o pracy sióstr pasjonistek w Jaunde w Kamerunie:  
 
WENEZUELA
 
Zdjęcia z dystrybucji paczek żywnościowych, dzieci otrzymujące pomoc od Caritas za pośrednictwem misjonarzy pallotynów
https://we.tl/t-Tq6wWs8gjk
 
Przebitki (posiłki dla wenezuelskich dzieci)
https://we.tl/t-Su7LhzlTpm
 
GRAFIKA
https://we.tl/t-RNeErVz5TP
 
 
 

O Caritas
Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.
 
 
 

KONTAKT
Dział Komunikacji Caritas Polska
e-mail: komunikacja@caritas.org.pl
tel. 510 235 802
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki