Logo Przewdonik Katolicki

Papieska wizyta w Bawarii

Błażej Tobolski
Fot.

11 września trzeci dzień pielgrzymki Trzeci dzień swej podróży apostolskiej do rodzinnej Bawarii Benedykt XVI spędził w Altötting. Pierwsze kroki Ojciec Święty skierował do Kaplicy Łask i kilka minut w samotności modlił się przed figurą Czarnej Madonny. Następnie odprawił Mszę św. przy tym samym ołtarzu, przy którym Eucharystię sprawował w 1980 r. Jan Paweł II. W liturgii...

11 września – trzeci dzień pielgrzymki

Trzeci dzień swej podróży apostolskiej do rodzinnej Bawarii Benedykt XVI spędził w Altötting. Pierwsze kroki Ojciec Święty skierował do Kaplicy Łask i kilka minut w samotności modlił się przed figurą Czarnej Madonny. Następnie odprawił Mszę św. przy tym samym ołtarzu, przy którym Eucharystię sprawował w 1980 r. Jan Paweł II. W liturgii uczestniczyło ponad 60 tys. pielgrzymów. Po południu udał się do kościoła św. Konrada, gdzie modlił się samotnie przez kilka minut przed relikwiami św. Konrada z Parzham. Następnie w bazylice św. Anny odprawił Nieszpory z przedstawicielami zakonów i alumnami seminariów duchownych.

Z Altötting Benedykt XVI odjechał do Marktl am Inn – miejsca swojego urodzenia. Tam, w kościele św. Oswalda, gdzie przyszły papież został ochrzczony, modlił się wraz z bratem, ks. Georgiem Ratzingerem. Po opuszczeniu świątyni Ojciec Święty zatrzymał się też przed postawioną 8 września br. tzw. kolumną Benedykta. Znajduje się ona naprzeciwko domu, w którym urodził się Joseph Ratzinger i ma być swego rodzaju „słupem ogłoszeniowym” wiary. Znajdują się na nim motywy wizerunków chrześcijańskich, cytaty z reguł św. Benedykta z Nursji oraz z kazań Benedykta XVI. Z Marktl am Inn Papież odleciał helikopterem do Ratyzbony.

12 września – czwarty dzień pielgrzymki

W Ratyzbonie, na błoniach Islinger Feld, gdzie Papież odprawił Mszę św., z wielkim entuzjazmem witało go ok. 260 tys. osób z całych Niemiec i 14 innych krajów Europy. Wśród pielgrzymów było kilka tysięcy Polaków. – Dzisiaj, kiedy widzimy patologie i choroby niebezpieczne dla życia religii i rozumu, niszczenie wizerunku Boga przez nienawiść i fanatyzm, ważnym jest, aby wyraźnie powiedzieć, w jakiego Boga wierzymy i że uznajemy Jego ludzkie oblicze. Dopiero to nas wyzwoli od lęku wobec Boga, z którego narodził się współczesny ateizm. Dopiero ten Bóg wybawi nas od lęku przed światem i od strachu przed pustką własnej egzystencji – mówił w homilii Benedykt XVI. Mszę św. z Ojcem Świętym koncelebrowało ok. 30 biskupów i kardynałów.

Po południu Papież uczestniczył w spotkaniu z uczonymi, podczas którego wygłosił wykład pt. „Wiara, rozum i uniwersytet”.

Następnie ulicami miasta Benedykt XVI przejechał do kościoła św. Ulryka, gdzie zgromadzili się reprezentanci 16 Kościołów chrześcijańskich Bawarii. Podczas spotkania Ojciec Święty wyraził radość, że do podpisanej w 1999 r. przez katolików i luteran wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu w tym roku przyłączyli się metodyści.

13 września – piąty dzień pielgrzymki

Podczas tego „prywatnego dnia” wizyty Benedykt XVI poświęcił organy nazwane jego imieniem w tzw. starej kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny. W krótkim przemówieniu podkreślił znaczenie muzyki kościelnej, która jest niezbywalnym elementem liturgii, dodając, że wspomina o tym m.in. konstytucja o liturgii Soboru Watykańskiego II „Sacrosanctum Concilium”. Następnie udał się do XVIII-wiecznego kompleksu domów kanoników katedralnych. W jednym z nich mieszka jego brat, Georg. Z domu ks. Georga Ratzingera Ojciec Święty udał się razem z nim na cmentarz w Ziegetsdorf pod Ratyzboną, aby pomodlić się przy grobie rodziców i siostry. Od grobu przeszli na kilka minut do parafialnego kościoła św. Józefa, przy którym znajduje się cmentarz. Jako profesor uniwersytetu ratyzbońskiego ks. Joseph Ratzinger odprawiał tu codziennie o godz. 7 rano Mszę św.

14 września – szósty dzień pielgrzymki

– To nie my działamy, to Bóg działa w nas – powiedział Benedykt XVI w improwizowanym przemówieniu podczas spotkania z księżmi i diakonami stałymi w katedrze we Fryzyndze. Odwołując się do słów Jezusa z Ewangelii o tym, że żniwo jest wielkie, ale mało robotników, Ojciec Święty stwierdził również, że powołania zależą nie tylko od nas, gdyż pochodzą od Boga. – Musimy prosić Boga, aby dał robotników do nowej ewangelizacji, przekazujących Jego słowo. Nasza modlitwa może spowodować, że iskra naszej radości w wierze będzie przekazywana na innych – zaznaczył Papież.

Był to ostatni punkt programu jego wizyty apostolskiej w Bawarii. Z Fryzyngi Papież udał się na lotnisko im. Franza Josepha Straussa w Monachium, gdzie odbyła się ceremonia pożegnania Ojca Świętego z udziałem przedstawicieli miejscowego Kościoła oraz najwyższych władz państwowych. Kilka minut po godz. 13 samolot z Benedyktem XVI i towarzyszącymi mu osobami na pokładzie wystartował do Rzymu.

Więcej czytaj na str. 10-11

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki