Logo Przewdonik Katolicki

„Biskupi uczą pacierza”

Błażej Tobolski
Fot.

Biskupi uczą pacierza Biblioteka Przewodnika Katolickiego Księgarnia Świętego Wojciecha 2006 Modlitwa powinna towarzyszyć chrześcijaninowi na co dzień. Czy jednak czyniąc znak krzyża lub mówiąc pacierz, zdajemy sobie sprawę z wagi tych słów i gestów? Na modlitwie spotykamy się przecież z samym Bogiem i to z Nim prowadzimy rozmowę. A bez tego, budowanego...

„Biskupi uczą pacierza”
Biblioteka „Przewodnika Katolickiego”
Księgarnia Świętego Wojciecha 2006

Modlitwa powinna towarzyszyć chrześcijaninowi na co dzień. Czy jednak czyniąc znak krzyża lub mówiąc pacierz, zdajemy sobie sprawę z wagi tych słów i gestów? Na modlitwie spotykamy się przecież z samym Bogiem i to z Nim prowadzimy rozmowę. A bez tego, budowanego na wierze i miłości, bardzo osobistego kontaktu z naszym Stwórcą i Panem trudno mówić o chrześcijaństwie. Nasza dusza, aby żyć, potrzebuje go jak powietrza i wciąż musi uczyć się nim pełniej oddychać.

Książka ta, będąca zbiorem tekstów publikowanych na łamach „Przewodnika Katolickiego”, zawiera rozważania polskich biskupów, mające przybliżyć nam treść i znaczenie modlitwy. Jak słusznie zauważył w przedmowie abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, to rodzice są tymi osobami, które jako pierwsze uczą nas pacierza. Lecz stopniowe dojrzewanie człowieka wymaga również rozwoju jego wiary. Stąd wynika potrzeba ciągłej nauki. A jeśli nauczają biskupi, to – pisze dalej metropolita przemyski – „realizują swe podstawowe zadanie: uczą wiary poprzez modlitwę, a modląc się, oddają cześć Bogu”.

Cykl rozważań poświęconych modlitwie poprzedza komentarz do znaku krzyża. Następnie omówione zostały kolejno: Credo oraz Modlitwa Pańska i Pozdrowienie Anielskie. „Oto szczególna okazja – jak czytamy dalej w przedmowie – poznać refleksje 44 biskupów, które właściwie są ich wyznaniem, świadectwem wiary na temat modlitwy. Praktykują ją od dawna, od zawsze, niekiedy od 90 lat! Poprzez modlitwę człowiek najwięcej i najprawdziwiej mówi także o tym, co go raduje i niepokoi, i co budzi nadzieję w świecie, w Ojczyźnie, w Kościele, w drugim człowieku”.

Bądźmy świadomi tego, w co wierzymy, a naszą wiarę niech ożywia wytrwała modlitwa, która pozwoli nam być blisko Boga – Źródła życia i nadziei.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki