Logo Przewdonik Katolicki

Skąd kupimy chleba?

o. Paweł
Fot.

Przyjęcie trudnej życiowej sytuacji jako obdarowania, w duchu ubóstwa i wiary, otwiera nas na Bożą hojność. Dlaczego Jezus wystawił Filipa na próbę? Wiedział przecież, co miał czynić, jednak sprawiał wrażenie zagubionego. Tłum ludzi na pustkowiu, wieczór, zmęczenie i głód. Filip okazał się bezradny wobec problemu. Bezradny i ubogi, podobnie jak pozostali apostołowie. Nie...

Przyjęcie trudnej życiowej sytuacji jako obdarowania, w duchu ubóstwa i wiary, otwiera nas na Bożą hojność.

Dlaczego Jezus wystawił Filipa na próbę? Wiedział przecież, co miał czynić, jednak sprawiał wrażenie zagubionego. Tłum ludzi na pustkowiu, wieczór, zmęczenie i głód. Filip okazał się bezradny wobec problemu. Bezradny i ubogi, podobnie jak pozostali apostołowie. Nie był jednak ubogi w duchu. Człowiek ubogi w duchu na każdą życiową sytuację potrafi spojrzeć jako na Boże obdarowanie. Tłum ludzi otaczający Jezusa, brak środków materialnych i bezradność wobec tej sytuacji były Bożym darem. Ale przyjęcie trudnej życiowej sytuacji jako obdarowania, w duchu ubóstwa i wiary, otwiera nas na Bożą hojność. Dlaczego Jezus wystawił Filipa na próbę? Bo go kochał i chciał go obdarować. Spróbujmy teraz to obdarowanie przyjąć.

Krok 1. Rozpoznaj miejsce, do którego Jezus cię zaprowadził. Ci ludzie szli za Jezusem. Ich bieda i niedostatek były skutkiem wyboru Jezusa i słuchania Go.

Krok 2. Spóbuj spojrzeć na twój niedostatek jako na Jego obdarowanie. Spróbuj za ten niedostatek podziękować w modlitwie.

Krok 3. Wyjdź ze swojego egoizmu. Niedostatek i głód potrafią zamknąć na innych. Duch ubóstwa uzdalnia do spoglądania z troską i litością na innych, uzdalnia do wzruszenia i współczucia pomimo wszystko.

Krok 4. Odpowiedz na pytanie: gdzie kupić pokarm, który nasyci ludzi, na których ci zależy? Odpowiedz jednak sercem, a nie głową. Poszukaj w sercu, czy faktycznie masz wiarę i ufność, że Bóg może obdarować twoich bliskich, a przy okazji ciebie.

Krok 5. Jeśli odpowiedziałeś: w Bogu, jeśli wierzysz, że tylko w Nim można kupować bez płacenia – „Dalejże kupujcie bez pieniędzy!” (Iz 55,1) – i że można się w Nim nasycić, to z tą wiarą przystąp do Komunii świętej.

Jest w tobie chleb do rozdania, miłość przeobfita, pokarm, który syci ludzi głodnych. Przestań traktować siebie jako nędzarza.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki