Logo Przewdonik Katolicki

Ksiądz poeta

Jadwiga Janicka
Fot.

Jest w wielu ludziach potrzeba, którą wyrażają za pomocą słów. W strofach wierszy przekazują oni uczucia, zapisują ulotne wrażenia, sytuacje dostępne tylko w doświadczeniu jednostkowym. W poezji jej twórcy odnajdują język niewyrażalnego; w ten sposób opowiadają o swoim świecie. W auli Zespołu Szkół w Kowalu 15 czerwca odbył się wieczór poetycko-muzyczny, którego głównym...

Jest w wielu ludziach potrzeba, którą wyrażają za pomocą słów. W strofach wierszy przekazują oni uczucia, zapisują ulotne wrażenia, sytuacje dostępne tylko w doświadczeniu jednostkowym. W poezji jej twórcy odnajdują język niewyrażalnego; w ten sposób opowiadają o swoim świecie.

W auli Zespołu Szkół w Kowalu 15 czerwca odbył się wieczór poetycko-muzyczny, którego głównym bohaterem był ks. dr Piotr Stanisław Głowacki – proboszcz miejscowej parafii św. Urszuli, autor tomiku poezji „Odwieczna klepsydra”, dedykowanego „Bogu Ojcu w podzięce za dar życia i zbawienia”.

Stosując się do rady ks. Jana Twardowskiego, ks. Piotr Głowacki nie spieszył się z wydaniem swoich wierszy drukiem. Zdecydował się na to po blisko 30 latach uprawiania twórczości. „Odwieczną klepsydrę” wydało Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników we Włocławku.

Organizatorem wieczoru było Towarzystwo Miłośników Kowala i Okolic im. Kazimierza Wielkiego. Spotkanie prowadziła jego przewodnicząca, Halina Błażejczyk. W jej wykonaniu usłyszeliśmy wiersz ks. Głowackiego „Zbierać ziarna”. Natomiast uczniowie Gimnazjum im. ks. Jana Długosza we Włocławku i Gimnazjum im. bp. Piotra Tylickiego w Kowalu recytowali m.in. wiersze: „Dłonie Zbawiające”, „Cisza...”, „Krzyżyk maleńki”, „Czy rozumiem?”, „Spotkanie z Maryją w różańcu”, „Pieśń o Dziewczynie z Nazaretu”, „Świadectwo wiary”, „Powrót na Kujawy”. Wiersze poświęcone śp. ks. ppłk. Markowi Strzeleckiemu czytał burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski. W części muzycznej, w repertuarze pieśni maryjnych wystąpiła Anna Sokołowska, a Halina Łukaszewicz wykonała utwór „Powrócisz tu”. Kompozycje instrumentalne grali: Stanisław Kulawiak (organy), Henryk Buczyński (trąbka) i Tadeusz Zieliński (flet prosty).

Wielkie wrażenie wywarły na zebranych wystąpienia ks. Głowackiego i niektórych gości. Bohater wieczoru opowiadał o swoich fascynacjach, inspiracjach i drodze twórczej. W serdecznych słowach podziękował swojej mamie (wraz z bratem księdza obecnej na spotkaniu) za trudy poniesione w wychowywaniu „przekornego przedszkolaka”. Podziękowania otrzymali organizatorzy wieczoru i Arkadiusz Ciechalski, autor słowa wstępnego do „Odwiecznej klepsydry” i fotografii znajdującej się na okładce książki.

Następnie ks. Głowacki przeczytał wiersz, który napisał na swojej pierwszej placówce wikariuszowskiej w Sieradzu-Męce:

I widział Bóg... o czym śnię
spotkanym w życiu
Wesprzeć się
o błękit nieba
w oczach Twej głębi
wymarzyć
ogród Eden
siebie pod dębem
i jasność tak jasną
i pewność tak pewną
by radość brać z tego
że niewinność
Bóg
zachowa w nas

Recenzji promowanego tomiku dokonał prof. Wiktor Lewandowski, rzeczowo i życzliwie oceniając wiersze oraz prosząc ich autora, aby „nie zaniechał pióra”. Zdaniem profesora „duchowy wymiar poezji, którą tworzy ks. Głowacki, można mierzyć jedną miarą z twórczością Karola Wojtyły i ks. Jana Twardowskiego”. W podobnym tonie utrzymane było wystąpienie dr. Zdzisława Jana Zasady z Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział we Włocławku i jednej z uczestniczek wieczoru.

Wspólnie spędzony czas upłynął w niepowtarzalnej atmosferze, wyzwalając refleksję nad podstawowymi wartościami, życiem duchowym i kondycją człowieka w świecie. Klimatowi spotkania sprzyjała starannie przygotowana scenografia auli i światło świec.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki