25 czerwca na Jasną Górę przybyło blisko trzy tysiące pielgrzymów – uczestników XXV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rzemiosła. Cech koniński reprezentowało 40 uczestników. Mottem przyświecającym jubileuszowej pielgrzymce były słowa: „Z Maryją niosącą Ewangelię nadziei”.
Od początku przy wznoszeniu i rozbudowie jasnogórskiego sanktuarium pracowali muratorzy, kamieniarze oraz rzemieślnicy wielu innych specjalności, służący swym artystycznym kunsztem i biegłością rąk w uświetnianiu tego miejsca – w myśl szlachetnej zasady Ad majorem Dei gloriam. Śmiało można stwierdzić, że całe zastępy polskich rzemieślników pracowały dla potrzeb pielgrzymów udających się na Jasną Górę, a także dla niej samej. Nic więc dziwnego, że od początku istnienia sanktuarium rzemieślnicy byli otwarci na jej promieniującą, przyciągającą moc i od wieków przybywali tutaj w licznych pielgrzymkach. Pierwsze z nich odbywały się już w XV w.
Organizatorem tegorocznej pielgrzymki, tradycyjnie rozpoczętej Drogą krzyżową na Wałach Jasnogórskich, była Izba Rzemieślnicza w Łodzi. Ojciec Jan Golonka OSPPE wprowadził starszyznę cechową i poczty sztandarowe. Insygnia cechowe starszyzny konińskiej zostały na okoliczność jubileuszowej pielgrzymki odnowione przez posrebrzenie oraz pozłocenie wybranych elementów w zakładzie jubilerskim jednego z konińskich rzemieślników. Uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił abp metropolita łódzki Władysław Ziółek.
Pielgrzymi ponowili Akt Zawierzenia Rzemiosła Polskiego Matce Bożej. Po przejściu starszyzny cechowej i pocztów sztandarowych przed Cudownym Obrazem, w Sali Papieskiej odbyła się tradycyjna uroczystość wręczenia mistrzom rzemiosła i ich najlepszym uczniom okolicznościowych dyplomów.
Inicjatywa zorganizowania pierwszej po II wojnie światowej pielgrzymki rzemiosła polskiego na Jasną Górę łączy się bezpośrednio z wprowadzeniem w grudniu 1981 r. w Polsce stanu wojennego. Impulsem do jej zorganizowania była peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Peregrynacja natomiast była ściśle związana z ogólnopolskimi obchodami jubileuszu 600-lecia obecności Hetmanki Narodu w Jej królewskiej rezydencji. Wiosną 1982 r. w Warszawie, w obecności peregrynującego Obrazu uroczystą Mszę św. celebrował bp Władysław Miziołek, który w homilii podkreślał, jak wiele na przestrzeni wieków rzemieślnicy zrobili dla Jasnej Góry. Słowa kaznodziei wzbudziły spontaniczną chęć zorganizowania polskiego rzemiosła w pielgrzymce do Matki Bożej Częstochowskiej.
Od tamtego czasu minęło 25 lat; ćwierćwiecze, w czasie którego niemal wszystko się zmieniło. Upadł system komunistyczny, Polska znów stała się niepodległa, została członkiem Paktu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. I co najważniejsze, jej obywatele – wśród nich również rzemieślnicy – odzyskali wolność wyznawania religii. Z całą pewnością 25 czerwca 2006 r. członkowie Związku Rzemiosła Polskiego mieli za co dziękować Maryi, Królowej Polski.