Modlitwa diabetyków

Mszą Świętą w bydgoskiej katedrze rozpoczęły się 24 czerwca jubileuszowe obchody 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Dnia Walki z Cukrzycą. Do sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości przyjechało 500 członków stowarzyszenia z całej Polski. Modlitwie przewodniczył kustosz sanktuarium, ks. prałat Zbigniew Maruszewski.



Proboszcz parafii katedralnej nawiązał w homilii...
Czyta się kilka minut

Mszą Świętą w bydgoskiej katedrze rozpoczęły się 24 czerwca jubileuszowe obchody 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Dnia Walki z Cukrzycą. Do sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości przyjechało 500 członków stowarzyszenia z całej Polski. Modlitwie przewodniczył kustosz sanktuarium, ks. prałat Zbigniew Maruszewski.

Proboszcz parafii katedralnej nawiązał w homilii do słów Ojca Świętego Jana Pawła II, który wielokrotnie przyznawał, że „krzyż stanowi dotknięcie odwiecznej miłości Boga, a najboleśniejsze rany ziemskiej egzystencji człowieka są wielką tajemnicą cierpienia”. – Cierpienie i chęć pomocy innym łączą ludzi, którzy przybywają do sanktuarium. Ich zawierzenie to wyraz wiary i miłości Boga, która przetrwa wszystko. To potwierdzenie głębokiej ufności. Ci, którzy troszczą się o innych, są przedłużeniem Bożych dłoni, które rozdają łaski miłosierdzia – mówił ks. Maruszewski.

Obecnie na cukrzycę chorują prawie dwa miliony osób. Szacuje się, że w 2025 r. będzie ich dwa razy więcej. Chorobę wykrywa się najczęściej po 8-10 latach, kiedy powoduje groźne komplikacje zakończone amputacją „stóp cukrzycowych”, dializami lub utratą wzroku. – To duży problem, grozi nam pandemia – ostrzega Andrzej Bauman, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, którego celem jest „zapobieganie i przestrzeganie przed chorobą”. – Wkraczamy w środowisko ludzi zdrowych, by zdążyć przed „białą śmiercią”, która nie zawsze jest postrzegana jako poważna choroba – dodaje.

Andrzej Bauman podkreśla, że modlitwa jest integralną częścią spotkań diabetyków. – Ludzie szukają natchnienia u stóp ołtarza – dodaje. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków organizuje także coroczną pielgrzymkę na Jasną Górę.

– Modlimy się od czasu, kiedy powstało stowarzyszenie, czyli od 25 lat. Dziękujemy za zdrowie i prosimy o dalsze życie. Tym samym nagłaśniamy nasze problemy, wykorzystujemy chorobę, by przestrzec innych – podkreśla Hanna Zychcisoń z PSD w Gdańsku.

Członkowie stowarzyszenia przyznają, że „duch i zdrowie muszą iść w parze”. – Edukować i udoskonalać siebie oraz przestrzegać innych – to nasz cel. Dla nas cukier jest goryczą – dodają goście z Lublińca.

Po Mszy św. w bydgoskiej katedrze uczestnicy spotkania przeszli na Stary Rynek, gdzie zorganizowano badania diagnostyczne oraz festyn artystyczny. Podczas obchodów w Operze Nova wręczono odznaczenia państwowe i resortowe, wysłuchano także wykładów. Do Bydgoszczy przyjechali: prof. Jacek Sieradzki, prof. Anna Czech, prof. Jan Tatoń, prof. Roman Junik, prof. Waldemar Karnafel. W grodzie nad Brdą ma swoją siedzibę Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który zrzesza około 120 tysięcy członków.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 28/2006